A fő probléma az, hogy a gyerekeke egy nem emberi eszközhöz emberi tulajdonságokat és viselkedést társítanak.
A digitális asszisztensek negatív hatással lehetnek a gyerekek fejlődésére
Egy új kutatási eredmény szerint nem jó döntés a digitális asszisztenseket – például a Google Home-ot, az Alexát vagy a Sirit – túl sokat használják a gyerekek, ugyanis az asszisztensek hosszútávon negatív hatást gyakorolnak a szociális és kognitív készségeik fejlődésére: az empátiára, az együttérzésre és a kritikus gondolkodásra.
A kutatás társszerzője, Anmol Arora szerint az a fő probléma a digitális asszisztensekkel, hogy a gyerekek emberi tulajdonságokat és viselkedést társítanak egy olyan eszközhöz, ami betanított szavak alapján alkot válaszokat. A gyerekek éppen ezt kezdik utánozni: nem változtatnak hangszínt, hangerőt és hangsúlyt beszéd közben. Emellett az is probléma, hogy az asszisztensek nem használják a „kérem“ és „köszönöm“ szavakat sem, valamint, hogy az asszisztensek csak bizonyos típusú kérdéseket tudnak megválaszolni, emiatt a gyerekek is csak egyszerű kérdéseket tesznek fel.
Arora arra is felhívja a figyelmet, hogy a digitális asszisztensek nem mindig érik, mit kérnek tőlük a gyerekek. Példának egy olyan esetet hozott, ahol a gyerek és az anyja internetes kihívásokat keresett, az asszisztens pedig azt a tippet adta, hogy a gyerek dugjon egy érmét a konnektorba.
Carolina Fitzpatrick, a gyerekek digitális tartalomfogyasztásával és annak hatásaival foglalkozó szakember szerint amíg a szülők képesek időbelileg moderálni a gyermek eszközhasználatát, addig nincs ok az aggodalomra.
(hvg.hu, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.