A magyar iskolák képviselőit nem hívták meg az oktatásügyi vitára Ipolyságon, többen aggódnak a tervek miatt

Ipolyság |

Nyilvános fórumon vitázhattak a helyiek a középiskolák jövőjéről Nyitra megye elnökével, Branislav Becíkkel. Sem az önkormányzati képviselők, sem a magyar iskolák nem kaptak azonban hivatalos meghívót. A megye és a város elképzelései továbbra sem egyeznek, a megyeelnök pedig több kérdést hagyott nyitva, mint amire válaszolt.

Nyitra megye tervei alapján három középiskolát vonnának össze Ipolyságon: a Szondy György Gimnáziumot, a szlovák gimnáziumot és a műszaki szakközépiskolát. A helyiek viszont ennek nem örülnek feltétlenül.

Eltérő érdekek

A Szondy pedagógusai azt preferálják, hogy az alapiskolákat vonják össze a gimnáziumokkal. A város önkormányzata is ezt az elképzelést támogatja, ezt kommunikálta is a megye felé. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a két összevont iskola fenntartója Ipolyság város lenne, vagyis nem Nyitra megye felelne a gimnáziumokért.

Az alapiskolák ugyanakkor nem akarják, hogy őket is bevonják a középiskolák képletébe. Erről tanúskodik legalábbis, hogy a Pongrácz Lajos Alapiskola, a szlovák tannyelvű Janko Kráľ Alapiskola és a szintén szlovák Ladislav Ballek Alapiskola petícióval lépett fel az elképzelés ellen.

Tény viszont, hogy az ipolysági középiskolák évek óta küzdenek az alacsony létszámmal.

Zachar Pál polgármester korábban úgy nyilatkozott az Új Szónak, hogy csak a magasabb diákszám miatt szorgalmazza Nyitra megye a két gimnázium és a szakközépiskola összevonását – a régió igényeire, szakmai szempontokra nincsenek tekintettel.

Branislav Becík, Nyitra megye elnöke erre a feszült alaphelyzetre reagálva hívta össze a pénteki nyilvános fórumot. 

Peter Privalinec, Nyitra megye hivatalvezetője szerint erre azért is szükség volt, mert sok valótlan állítás terjed a témában.

Kihasználatlan iskolaépületek? 

A magyar tannyelvű gimnázium viszont az utolsó pillanatban értesült a fórumról, hivatalosan sem őket, sem az önkormányzatot nem hívták meg. Ennek eredményeképpen Zachar nem is vett részt a megbeszélésen. A Szondy azonban így is képviseltette magát.

Gajdács Mónika, a Szondy igazgatója attól tart, hogy az összevont iskolában a magyar gimnáziumot nem fogják egyenrangú partnerként kezelni. Ennek jeleként értelmezi azt is, hogy nem kaptak meghívót a nyilvános vitára.

Becík azt váltig állítja, hogy a gimnáziumok működése a megye számára létfontosságú.

A legnagyobb bizonyíték arra, hogy Nyitra megyének igenis számít a két – magyar és szlovák tannyelvű – gimnázium, az a tény, hogy még mindig léteznek

– fogalmazott.

A megyeelnök többször hangsúlyozta, hogy Ipolyság nem lenne képes fenntartani két (alapiskolákkal összevont) gimnáziumot. Azt is kiemelte, hogy az összevonások valamilyen formája viszont elkerülhetetlen a demográfiai változások miatt. És ezzel összecsengenek a gazdasági szempontok is:

A két gimnáziumnak otthont adó épület jelenleg nincs kellő mértékben kihasználva, lényegesen több diák befogadására lenne alkalmas.

Az oktatásügyi minisztérium elé terjesztett elképzelések alapján éppen ezért a Műszaki és Szolgáltatóipari Szakközépiskola ide költözhetne. Ha ez a forgatókönyv valósul meg, a szakközépiskola épületét megpróbálhatja eladni a megye, de nagyobb kérdés, hogy mi lesz a szaktantermek berendezésével, hogyan mozdíthatóak ezek, vagy hogyan alakíthatóak ki új, kellőn felszerelt termek a gimnázium épületében.

A Szondy pedagógusai régóta hangsúlyozzák, hogy a szóban forgó iskolák profiljai lényegesen különböznek egymástól.

Még nem tudni pontosan, hogy a megye képviselőtestülete mikor szavazhat a középiskolák sorsáról.

Mit jelent a középiskolai hálózat optimalizációja?

Azok a középiskolák, amelyeket 200-nál kevesebb diák látogat, fenntarthatlanok az oktatási tárca szerint. A megyék tavasszal ezért azt kapták feladatul, hogy dolgozzanak ki terveket a náluk működő középiskolák átszervezésére. Ennek eredményeképpen egyes oktatási intézményeket összevonhatnak a közeljövőben. Augusztusban 67 optimalizációs projektet nyújtottak be az oktatásügyi minisztériumhoz a megyék.

A kiszivárgott tervek alapján 17 magyar vonatkozású intézményt érint a középiskolai hálózat átszervezése – ezt egy az oktatási tárcához közel álló személy is megerősítette számunkra.

Nyitra megyénél maradva: elképzelhető, hogy csak a komáromi Selye János Gimnázium fog önálló magyar tannyelvű gimnáziumként működni a megyében a későbbiekben. Az ipolysági Szondyn kívül, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium is egy összevont középiskolába, a Kereskedelmi Akadémia és Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskolába tagozódna be a tervek szerint.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?