A nyugati hírszerző szolgálatok szerint jelentősen megnőhet egy orosz katonai támadás esélye a balti államok ellen, ha Donald Trump amerikai elnök eléri az ukrajnai tűzszünetet; ha viszont ez bekövetkezik, akkor Litvániában a holland katonák az első védelmi vonalban lesznek – jelentette ki Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter a De Telegraaf című napilapnak adott interjújában.
Holland védelmi miniszter: Megnő egy orosz támadás esélye a balti államok ellen, ha Ukrajnában tűzszünet lesz
![uarus kp](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/russia_ukraine037213.jpg.webp?itok=srQYVoGC)
Brekelmans szerint egy ukrajnai tűzszünet növelheti a NATO fenyegetettségét, mivel lehetőséget adna Oroszországnak az újrarendeződésre és a támadások kiterjesztésére, ezáltal még bizonytalanabbá téve Európa biztonságát.
A védelmi miniszter úgy véli: a tűzszünet lehetőséget adna Oroszországnak arra, hogy gyorsan átcsoportosítsa csapatait és katonai felszerelését, valamint fokozza a hadiipari termelést. Véleménye szerint egyértelmű, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök következő célpontja a balti államok lennének, mivel az orosz politikai retorika folyamatosan az „orosz birodalom helyreállításáról” szól.
„Ez azt jelentené, hogy a NATO-nak még jobban meg kell erősítenie az elrettentő erejét. A tűzszünet utáni körülbelül év különösen sebezhető időszak lenne. Ezt az időszakot a lehető legrövidebbre kell szorítani, és a fenyegetést a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani. Ezért elengedhetetlen, hogy megőrizzük katonai harci képességünket” – húzta alá.
A NATO-tagállamok nemrégiben megállapodtak egy tervben, amely az északkeleti határ védelmét biztosítja, és amelyben a 32 tagállam mindegyike felelős egy-egy határszakaszért. A holland katonák nagy valószínűséggel Litvániában alkotják majd az első védelmi vonalat, a Fehéroroszországgal közös határ mentén, ahol már most is 270 holland katona állomásozik.
A lengyel-litván határ mentén húzódik a Suwalki-folyosóként ismert, körülbelül 65 kilométer hosszú földsáv a kalinyingrádi exklávé és Fehéroroszország között. Ha Oroszország elfoglalná ezt a területet, elvághatná a balti államokat a többi NATO-tagállamtól.
Németország egy nagyszabású katonai bázist is kiépít Litvániában, ahol az elkövetkező években 5000 katonát kíván állomásoztatni, és Hollandia is csatlakozhat ehhez az állandó jelenléthez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.