A szamócának varázsa van. ĺze, színe, zamata utánozhatatlan. Fő erénye, hogy a legkorábban érő gyümölcs, már a telepítést követő évben kiadósan terem. Termése vitaminokban, ásványi sókban és cukorban gazdag. Gyermekek és idős emberek egyaránt fogyaszthatják.
Nem hiányozhat a biokertből
Én már 20 éve iparilag előállított vegyi anyagok felhasználása nélkül termelem a szamócát. Az eredménnyel elégedett vagyok: amíg vegyszeres termesztést folytattam, évente 10-15 kg szamócám termett. Ahogyan áttértem a biokertészkedésre, és a szamócát vegyeskultúrában termesztem, a termés mennyisége fokozatosan emelkedett és az idén már 60 kg-ot szedtünk le. Természeti módszerem sajátságos, a fent említett és más szerzők módszereit ötvöztem a saját tapasztalataimmal.
Az új szamócatövek telepítését mindig augusztusban végzem. A töveket nitrogénnel jól ellátott helyre (borsó vagy korai burgonya, esetleg nyári saláta, kínai kel, endívia helyére) ültetem. Ezek betakarítása után a talajt fellazítom és meglehetősen sűrűn beszórom mustármaggal, amely augusztusra rendszerint kikel. A mustár bizonyos védelmet nyújt a füves cserjék között otthonos szamócának a tűző nap ellen és több kártevőt, pl. a fonálférget is elriasztja. Augusztusban ebben a zöld sávban ültetőgödröket (0,50 m-es közöket alkalmazok) ások. Ezekbe biokomposztot szórok, majd kiültetem a gyökeres szamócapalántákat. Ősszel újabb biokomposzt adagot szórok a szamócasorok mellé, bekapálom, majd 2–3 hét múlva fokhagymát ültetek oda. Tapasztalataim igazolják Gertrúd Franck állítását, miszerint ilyen növényi szimbiózisban a szürkepenész előfordulása minimális.
A sorközöket és a tövek közötti üres területet szerves anyaggal takarom. Én főleg friss fűkaszálékot alkalmazok, csak ritkábban szalmát vagy aprított fanyesedéket. A talajtakarás megakadályozza a föld gyors kiszáradását, a sekélyen gyökerező szamóca számára rövidebb ideig tartó szárazság esetén lehetővé teszi a vízellátást azáltal, hogy a mélyebb rétegekből a kapillaritás révén feljutó nedvesség e takaróban raktározódik. A talajtakaró réteg segít kialakítani a megfelelő mikroklímát, lehetővé teszi a gazdag talajéletet és a szamóca harmonikus tápanyagellátását. Megfelelően vastag talajtakaró esetén a szamóca termései még a leghevesebb nyári záporok esetében sem szennyeződnek földdel.
A szamóca biokerti termesztésénél nélkülözhetetlenek az egyszerű nemesítő műveletek. Én két módszert alkalmazok. A negatív válogatást úgy, hogy teljes virágzás idején éles kapával könyörtelenül kivágok minden olyan tövet, amely nem virágzik. A pozitív válogatást a termés érésekor végzem úgy, hogy fajtától függően, a koraiságot, színeződést, bőtermőséget, nagyságot szem előtt tartva rövid botokkal megjelölöm az általam legkedvezőbbnek tartott töveket, és a továbbiakban ezekről nevelek szaporító anyagot. Az utóbbi 2–3 évben azt tapasztaltam, hogy a gyümölcsös sorközeiben is eredményesen lehet vegyes ültetvényként szamócát termelni.
Nézetem szerint a biokertben főleg az egyszertermő fajtákat érdemes termeszteni. Én a Vásárcsarnok meglepetése, Senga Sengana, Karmen, Mária fajtát termelem, ám lehet, hogy a skálát a jövőben sikerül kibővíteni Dagmar, Roxana vagy Tamara fajtákkal is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.