Legyünk tisztában azzal, milyen gyógyszert szedünk. Van néhány, amelynek nagyon hasonlít az elnevezése egy másikhoz. A kinin például a keserűségéről ismert maláriaellenes szer. Nem mindegy, hogy kinidint veszünk be helyette, ami erős szívgyógyszer.
NÉHA NEM AZ ORVOS A HIBÁS...
Megtörtént már, hogy valaki a meghatározott gyógyszeradagot túllépte, arra hivatkozva, hogy ez sietteti a gyógyulást, végül gyomormosásra kellett szállítani. Természetesen az sem jó, ha a fellépő súlyos mellékhatások ellenére is tovább szedjük a gyógyszert.
A reklámok végén kötelezően elmondják: a kockázatokról és a mellékhatásokról kérdezzük meg az orvost vagy a gyógyszerészt. Természetesen nem kellemes, ha este fél ötkor azzal robbanunk a rendelőbe, hogy doktor úr, az Istenért, mi az ennek a gyógyszernek a mellékhatása. Az orvosnak persze kötelessége felvilágosítást adni, ám legyünk körültekintőek. Ott van például a gyógyszerhez mellékelt útmutató. Más kérdés, hogy ezt néha csak egy gyógyszerész tudja megérteni.
Sokak számára ismerős az úgynevezett nitroglicerin: infarktusgyanús esetben használják, ha fellép a szorító szívfájdalom. Értágító hatása miatt csak addig kell a szájban tartani, amíg a fájdalom meg nem szűnik. Ha tovább szopogatjuk, vagy lenyeljük a teljes adagot, akár el is ájulhatunk.
Kevesen tudják, pedig a tájékoztatón általában feltüntetik: a fülcseppeket tartalmazó üveget először langyos vízzel teli edénybe kell tenni, hogy a szer kellőképpen átmelegedjen. A fül nem szereti a hirtelen hideget.
Ha valamilyen gargarizáló oldatot használunk – torokfertőtlenítőt például –, akkor tudnunk kell, hogy néhány szer annyira erős, hogy kikezdheti a gyomorfalat. Már húsz évvel ezelőtt is megmondta a tévémaci egy műsorban: én is tudom, hogy nem kell lenyelni.
Az antibiotikumok és a tej nem szeretik egymást. Az utóbbi általában kalciumot tartalmaz. Ha ez azonban összekerül mondjuk a tetraciklinnel, akkor olyan komplex vegyület keletkezik, amely teljesen hatástalan. Súlyosabb esetben hányással távozik a szervezetből.
A kenőcsöket és krémeket este a legjobb használni, jól kiáztatott bőrre. A férfiak általában legyintenek: nem úri dolog lábfürdőt venni. Ilyenkor gondoljunk a fényes angol arisztokratákra: bástyaszerű íróasztal mögött ülnek házikabátban, és egy lavór vízben ázik a lábuk. Kis iróniával azt is mondhatnánk, hogy jól bírták a járást (Amerika, India).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.