Miért zöldül a sárgarépa feji része?

Ősszel a gyökérzöldségek felszedése idején számos olyan fejlődési rendellenességgel találkozhatunk, amelyet nem kártevő vagy fertőző gombás, baktériumos, illetve vírusos betegség okoz, hanem a kedvezőtlen környezeti feltételek, így a rossz talajszerkezet, a túlöntözés vagy a víz hiánya, valamint a t

Ősszel a gyökérzöldségek felszedése idején számos olyan fejlődési rendellenességgel találkozhatunk, amelyet nem kártevő vagy fertőző gombás, baktériumos, illetve vírusos betegség okoz, hanem a kedvezőtlen környezeti feltételek, így a rossz talajszerkezet, a túlöntözés vagy a víz hiánya, valamint a tápanyag-ellátással kapcsolatos melléfogások. Ezek most még részben megelőzhetők, orvosolhatók.

A bakhátas termesztésben egyre gyakrabban találkozhatunk a sárgarépafejek zöldüléseként ismert jelenséggel. A termésnek az a része, amely a talajból kilátszik, a napfény hatására megzöldül, ezáltal a sárgarépa piaci értéke és eladhatósága romlik. A bakhatás termesztésnél a szárazság idején fújó szelek a felső talajréteget elhordják, ezáltal a termésből gyakran 2–3 cm-es rész megzöldül. Egyetlen védekezés lehetséges e jelenség ellen: a tenyészidőszakban történő kétszeri-háromszori töltögetés, amely során a talajt a gyökérnyakhoz húzzuk. Egyes répafajták, különösen a széles vállúak gyakran magasan „ülnek”, azaz feji részük kiáll a földből, így napfény hatására bezöldülnek. Ha a vetőmag vásárlásánál ezt figyelembe vesszük, akkor ezt a gondot is elkerülhetjük.

A szívrothadást, amely valameny-nyi gyökérzöldségfélénél előfordul, a bór hiánya váltja ki. A növény magas mésztartalmú talajokon nehezen tudja a bórt felvenni. E létfontosságú mikroelemben annyira szegény lehet a talaj, hogy a szükséges mennyiséget nem képes a növények számára szolgáltatni. A szívrothadásos gyökértermések eladhatatlanok, a gyors rothadás miatt tárolásra alkalmatlanok. A jelenséget bórtartalmú levéltrágyáknak a nyári hónapokban történő többszöri használatával lehet megelőzni.

A sok csapadék is súlyos károkat okozhat. A megrepedt termésen hamar megjelennek a másodlagos gombás és baktériumos betegségek, amelyek teljesen elpusztítják és felhasználhatatlanná teszik a termést. CS. P.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?