Az aktuális, Segíteni, menteni és védeni! című kiállítás június végéig látható a vágsellyei levéltárban, szeptemberben új tárlattal várják az érdeklődőket.
Mi történik a levéltárban?
A levéltári munkát mutatták be a vágsellyei levéltárban annak a közel 500 látogatónak, akik csütörtökön és pénteken részt vettek a nyílt napon. A gyerekeknek néhány újdonsággal is készültek.
Az eddig bevált gyakorlatot követve, valamint néhány újdonsággal várták a vágsellyei levéltár nyílt napjára érkezőket csütörtökön és pénteken. A nemzetközi levéltári hét alkalmából ismét megnyitották a Nagyszombati Állami Levéltár Galántai Fióklevéltárát Vágsellyén, hogy a látogatók betekintést nyerjenek azt ott folyó munkába, illetve lássák, hogy néz ki az intézmény belülről.
„Ahogy az elmúlt években, úgy idén is kétnaposra terveztük és hasonló programokat kínáltunk a látogatóknak. Készítettünk egy kiállítást A levéltár mint ismeretlen intézmény címmel, amelyben bemutatjuk a levéltárunk történetét és elődjeit családfa formában, rajta az egykori és mostani alkalmazottakkal 1952-től napjainkig. Azt is szeretnénk megmutatni, hogy nem csak az iratok között ücsörgünk, hanem a lakosság segítségére vagyunk, ha fontos dokumentumra van szükségük, hozzánk bátran fordulhatnak. A tavaly szeptemberben megnyílt Segíteni, védeni és menteni! kiállítás is még látható, amely a térségben egykor és most működő rendőrségről, egészségügyi dolgozókról és önkéntes tűzoltókról szól. Ezen kívül látható a kastély történetét bemutató állandó kiállítás az alagsorban”
– mondta el az Új Szónak Szekeres Kovács Judit, az intézmény vezetője.
A két nyílt napra közel 500 érdeklődő jelentkezett, akiket előre meghatározott időpontban vezettek körbe a levéltárosok a tárlatokon és az egyes foglalkozásokon. A kisgyerekeket kifestőkkel várták, a nagyobb gyerekek és felnőttek parancsnoki kinevezési okmányt készíthettek maguknak, amelyre lúdtollal írták rá a nevüket és tipáriummal, vagyis pecsétnyomóval és viasszal díszíthették az iratot. Újdonságként a levéltárnak otthont adó kastély udvarán sátrat és pihenőhelyet alakítottak ki, ahol levéltári kellékeket ábrázoló memóriakártyával és régi iratokat ábrázoló kirakóval játszhattak a látogatók. Levéltári dobozok összeállításából ügyességi versenyt szerveztek, amelyen a gyerekek szakmai felügyelet mellett meg is tanulhatták, hogy kell helyesen összerakni a dobozokat. Az egyik kutatóteremben azt is megnézhették az érdeklődők, miért van fontos szerepe a levéltárnak, hogy néztek ki régebben az iratok és hogyan tároljuk manapság a dokumentumokat. A régi iratok mellett megjelentek a digitális adathordozók, mint például a hard disc és pendrive, és azt is ábrázolták a szakemberek, hogyan mehet tönkre egy-egy dokumentum attól, hogy megég, ráömlik a kávé vagy elázik a víztől. Azokra is gondoltak a nyílt napon, akiknek nem volt sok idejük arra, hogy végigjárják az egész levéltárat vagy egészségi okokból nem képesek rá. Számukra tízperces kisfilmet készítettek az intézmény mindennapjairól, rendezvényeiről, történetéről.
Szekeres Kovács Judit azt is elmondta, az óvodásoktól a nyugdíjasokig minden korcsoport tagjai megjelentek a két napon a levéltárban. A tavalyival ellentétben idén a Dunaszerdahelyi járásból nem jöttek látogatók, a Vágsellyei járásból volt nagyobb az érdeklődés, de érkeztek a Galántai járás különféle intézményeiből, főleg iskoláiból is csoportok és magánszemélyek egyaránt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.