Mi a helyzet kábítószerügyben az egyes kontinenseken az ENSZ szerint

Az INCB, az ENSZ Nemzetközi Kábítószer Ellenőrző Bizottsága tegnap hozta nyilvánosságra éves jelentését. Ennek egyik része az egyes kontinensek droghelyzetét ismerteti.
Európában felemás a droghelyzet. Ugyan számtalan kábítószerfogyasztás-ellenes kampány van, ezek hatékonysága megkérdőjelezhető.

Az INCB, az ENSZ Nemzetközi Kábítószer Ellenőrző Bizottsága tegnap hozta nyilvánosságra éves jelentését. Ennek egyik része az egyes kontinensek droghelyzetét ismerteti.

Európában felemás a droghelyzet. Ugyan számtalan kábítószerfogyasztás-ellenes kampány van, ezek hatékonysága megkérdőjelezhető. Az INCB-jelentés szerint „egyes tömegtájékoztatási eszközök még propagálják is a kábítószereket”. A cannabis-származékok fogyasztása emelkedő tendenciát mutat, ahogy a kokainfogyasztás is. Európa a második legnagyobb kokainfogyasztó Észak-Amerika után. Az afganisztáni rekord máktermés nyomán az európai heroinpiac módosulni fog. A balti köztársaságokban riasztóan megugrott az intravénás fogyasztók körében a HIV-fertőzöttek száma.

Afrikában továbbra is a cannabis a leggyakoribb drog, melyből a legtöbbet Marokkóban állítják elő. Az Európában lefoglalt cannabis-származékok 60-70 százaléka az észak-afrikai országból származik. Afrika-szerte visszaesett a máktermesztés, ami már csak Egyiptomra jellemző. Szudánban akár éhínséghez is vezethet, hogy a mezőgazdasági területek nagy részén haszonnövények helyett kendertermelésre álltak át. A gazdaságilag némileg jobb helyzetben levő Dél-afrikai Köztársaságban a múlt évben a diszódrogok terjedését regisztrálták. Az ENSZ információi szerint a fegyveres konfliktus sújtotta országokban, elsősorban Elefántcsontparton és Libériában a lázadók gyakran a kábítószer-kereskedelemből származó pénzből vásárolnak fegyvereket.

Az USA-ba egyre tisztább, jobb minőségű heroin jut be, melyet nemcsak intravénásan, hanem inhalálással is adagolni lehet. ĺgy vélhetően a középosztálybeli heroinfogyasztók száma nőni fog. Mexikó és az Egyesült Államok kábítószer-ellenes szervei közt javult az együttműködés, így több, meghatározó drogpiaci szereplőt sikerült letartóztatni, akiket aztán az USA-ban állítottak bíróság elé. Az USA számára továbbra is komoly problémát jelent a legalitás határán egyensúlyozó internetes gyógyszertárak kérdése. Ezekből ugyanis be lehet szerezni az egyébként csak orvosi előírásra kapható nyugtatókat, fájdalomcsillapítókat.

Közép-Amerikában, főként a karibi térségbe tartozó kisebb országokban a politikai, szociális és gazdasági rendszert alapjaiban megrendítheti a kábítószer-kereskedelem, így ezek az államok bruttó nemzeti össztermékük egyre jelentősebb részét fordítják nemzeti drogellenes stratégiájuk költségeire.

A dél-amerikai droghelyzet megközelítő ismertetésére e lap teljes terjedelme sem volna elég. Bolíviában, Peruban és Kolumbiában állítólag csökkent a kokacserje-termesztés, de ezekben az országokban a drogkartellek vezetői és a politika közt olyan öszszefonódások vannak, melyek európai tudatunkkal szinte elképzelhetetlenek. Az Egyesült Államok segítségével ugyan sikerült visszaszorítani a kolumbiai kokaintermesztést. Ennek az lehet a következménye, hogy a termelés egy része átkerül Venezuelába vagy Ecuadorba.

Afganisztánban az elmúlt két évben rekordmennyiségű volt a máktermés, ez vélhetően nemcsak Ázsia, hanem az egész világ drogpiacára hatással lesz. Bár az afgán heroint elsősorban európai használatra termelik. Az európai heroinkereskedelem tekintélyes részét az albánok felügyelik. Az „anyag” Afganisztánból Törökország érintésével jut el Albániába, ahonnan a volt jugoszláv tagköztársaságokon át kerül Közép-Európába, és innen tovább. Ez az úgynevezett Balkán-útvonal. Afganisztán után Mianmar a második legnagyobb illegális ópiumtermesztő, itt viszont Laoszhoz hasonlóan csökkenő tendenciát mutat. A hatalmas kínai drogpiacot a triádok ellenőrzik, a leggyakoribb a heroin, de az utóbbi időben az amfetamin-származékok fogyasztásának növekedését is regisztrálták, de nemcsak itt, a Fülöp-szegeteken is. Közép- és Délkelet-Ázsiában az ópiátok mellett a cannabis-származékok piaca is jelentős.

Óceánia továbbra is a dél-ázsiai heroinhálózat nyúlványának tekinthető. Ausztráliában továbbra is sok helyen termesztenek marihuánát, Új-Zélandon is ez a legkedveltebb kábítószer. Az ausztrál kontinensen a rendőrség szigorú drogellenes intézkedései miatt csökkent a heroinbehozatal, a hiányt amfetaminszármazékokkal pótolják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?