Már télen készítsük el az idei termesztési tervet

A vegyi anyagok nélküli zöldségtermesztést külföldi szerzők könyveinek alapos áttanulmányozása után kezdtem. Az ott leírtakat saját lehetőségeim szerint módosítottam. ĺgy sikerült minden évben 100 négyzetméteren elegendő zöldséget és burgonyát termesztenem hattagú családom részére.

Termesztési módszerem lényege a következő: A zöldségtermesztést ágyasok helyett hosszú sorokban végzem; biokomposztot használok; a vegyes kultúrás termesztésben kihasználom a növények egymásra gyakorolt kedvező hatását; a vegetáció kezdetén és végén a sorközökben árnyékoló növényeket ültetek, a nyáron a sorokat takarom.

A sorok jelölése

Munkámat a következőképpen végzem: Még a tél folyamán elkészítem a termesztési terv vázlatát az egyes sorokban. Háromféle sorokat alakítok ki. Az „A” sorokba olyan növények termesztését tervezem, amelyek vegetációs ideje viszonylag hosszú. Ezeket a kertben hosszabb karóval jelölöm. A „B” sorokat rövidebb karóval jelölöm, ezekben olyan növényeket termesztek, melyből az év folyamán két termés is betakarítható. A „C” sorokat a kertben rövid bottal jelölöm, bennük olyan növényeket termesztek, amelyek egy éven belül három termést is adnak. Az egyes sorok a következ# sorrendben váltakoznak: A, C, B, C, A, C, B, C, A...

Tavasszal a talajfelszín száradása után az időjárástól függően 50 cm távolságra kijelölöm az egyes sorokat. Minden sorköz közepére spenótot vetek. Az egyes sorokba a növényeket fokozatosan vetem, illetve ültetem a hőmérséklet és a növény agrotechnikai igényének függvényében. Vetés és ültetés közben mindig gondolok az utóveteményre is, és a távolságot úgy választom, hogy ha az elővetemény betakarítása késik, be lehessen tartani a főnövény vagy utónövény ültetésének agrotechnikai idejét közéültetéssel.

Mindenütt biokomposzt

Nagy jelentősége van a biokomposztnak. Ezt egyrészt úgy alkalmazom, hogy vetés előtt kiszóróm a tervezett sor helyére, ezt sekélyen bedolgozom a földbe, majd azután készítem el a növény agrotechnikai igényei szerinti megfelelő mély árkot, melyekbe a magot elvetem. A palántákat rendszerint biokomposzt és föld keverékével töltött tégelyekbe tűzdelve nevelem, majd kiültetéskor minden gödörbe az ültető lapátkával egy maréknyi biokomposztot teszek. Hasonlóan járok el a burgonya ültetésénél is, csak ott az előcsíráztatott burgonyagumót az ültető gödör alján két-három lapátka biokomposzttal takarom be. A talaj felületére is szórok biokomposztot. A palánták foganása után olyan tápanyagigényes növényeknél, mint a paprika, paradicsom, uborka stb., a komposztot a növény tövéhez és a feltételezett gyökérrel átszőtt területre szóróm. Nyáron gondoskodom a sorközök takarásáról.

Talajtakarásra spenót, fűkaszálék

A sorközök takarásának alapját az a spenót képezi, melyet elsőként vetettem. A spenót a kikelés után a többi növényeknek megfelelő mikroklímát segít kialakítani azáltal, hogy árnyékolja a sorközöket, míg a többi növény kikelése után megerősödik. Ezáltal gátolja a talaj vízveszteségét, kedvezően hatva a talajlakók életére. Mivel a spenótnak csak a kis részét fogyasztjuk el ebben az időszakban, a növényeket éles kapával közvetlenül a talajszint alatt kivágom. De nem távolítom el a sorból, hanem ellenkezőleg talajtakaróként hasznosítom. A nyár folyamán a talajtakarásra kaszált füvet és növényi maradványokat használok. A sorközök takarásának jelentőségét abban látom, hogy gátolja a talaj vízkészletének elpárolgását, a fű és egyéb növényi maradványok gyorsabban lebomlanak, jelentős mértékben serkentve a talajlakók életfolyamatait. A gazdag talajélet pedig alapvető feltétele a vegyszer nélküli zöldségtermesztésnek.

Ősszel mustárt vetek

A növényeket már a tervezéskor igyekszem megválasztani, hogy alapvető tulajdonságaik révén egymást kölcsönösen serkentsék és védjék. A szakirodalom és tapasztalataim alapján a hónapos retek közé palántált saláta például gátolja a káposztabolha elszaporodását, a zeller illata pedig zavarja a káposztalepkét a peterakásnál. Ezért tanácsos a zellert a káposztafélék termesztésére kijelölt sorokba ültetni köztesként. A karalábé, karfiol kedvezően hat a paradicsom termesztésre, ezért előveteményként és a szomszédos sorokban javasolt termesztésük.

Szeptember 15-e után a megürült sorokra még hónapos retket sem tartok érdemesnek vetni, de hogy az „élet” tovább folytatódjon, ezekre a sorrészekre és sorközökre mustármagot szórók. A mustár a fagybeálltáig 5–15 cm növényekké fejlődik. Az erős fagy hatására eldől, tavasszal viszont kiváló táplálékot nyújt a talajlakó élőlényeknek, főleg a földigilisztáknak.

A vetésterv elkészítésénél mindig igyekszem felhasználni a saját és az olvasással szerzett tapasztalatokat. Úgy érzem, hogy teljesen ideális vetéstervet még nem sikerült összeállítani, mert mindig figyelembe kell venni a család szükségleteit és a lehetőségeket. Példaként a 2004. évre készített vetési tervemet tüntetem fel (lásd a táblázatot).

A szerző a szepsi mezőgazdasági középiskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?