Az őszi kerttakarítás, gyümölcsfák és bokrok metszése során bőven keletkezik olyan durva anyag, amelyet a dombágyás elkészítésénél felhasználhatunk.
A dombágyás készítéséhez lombhulladékot, fűnyesedéket, rőzsét vagy a gyümölcsfákról és a díszfákról lemetszett apró gallyakat használhatjuk.
Már most készítsük el a dombágyást tavaszra
A dombágyás készítéséhez lombhulladékot, fűnyesedéket, rőzsét vagy a gyümölcsfákról és a díszfákról lemetszett apró gallyakat használhatjuk. Ezt követően kiválasztunk egy észak-dél irányú, szélvédett, gyepes területet. Ajánlott méretei: szélesség 1,5 méter, hosszúság minimum 4 méter. A füvet gyeptéglaként vágjuk fel és rakjuk külön. A dombágy helyéről emeljünk ki egy ásónyomnyi (25 centiméternyi) földet és azt halmozzuk a gyeptéglák mellé. Az így nyert árok talaját dolgozzuk el, majd halmozzuk a közepére – 50-60 centiméter magasan – a 15-30 centiméter hosszúságú vágott kerti hulladékot.
Amikor elkészült a halom, fektessük rá a gyeptéglákat „fejjel lefelé”. Döngöljük meg jól a földréteget. Ezután szórjunk a dombágyra nedves, korhadó leveleket 25-30 centiméter vastagon. Időnként dobjunk közé egy-egy lapát földet abból a halomból, amelyet az árokból emeltünk ki. Végezetül hordjunk fel 5 centiméternyi érett komposztot, és azt takarjuk be a maradék kerti földdel. Mindezt alaposan döngöljük meg lapáttal.
Dombágyásunk kb. másfél méter széles és egy méter magas lesz. Ezt formálhatjuk félhenger alakúra, de prizmát is készíthetünk, amelynek felső vízszintes része 40-50 centiméter legyen. A prizma tetején, hosszában alakítsunk ki egy 5 centiméteres barázdát.
A burgonya az egyetlen konyhakerti vetemény, melyet dombágyáson nem érdemes termeszteni. (PN-i)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.