Még most is tizedelhetik a zöldség- és gyümölcstermést, főleg a későbbi érésű fajtákat, a súlyos betegségek, a veszélyes kártevők. Az alábbiakban az időszerű növényvédelmi teendőket foglaljuk össze.
Lisztharmat és szürkerothadás
A gyökérzöldség növényvédelme
Az éréshez fontos tápanyagokat ugyanis a gyökér csak az egészséges levélzeten keresztül tudja felvenni és elraktározni. A súlyos gazdasági károkat okozó gombabetegségek közül a leggyakoribb a levelek színén és fonákán szürkésfehér bevonatot képező lisztharmat, mely az idén is erősen fertőzött. A levélen kialakuló szabálytalan foltok előbb-utóbb összefolynak, majd a levél megsárgul, barnul, végül elhal. A fertőzés a levélnyelekre is átterjed. Ellene főleg a kénkészítmények hatásosak. Ilyen például a Kumulus WG (0,5%) /3/, Thiovit (0,4%) /3/, Sulika 80 WP (0,4%) /3/ vagy Karathane LC (0,05%) /28/. Hatásukat fokozhatjuk, ha a permetlébe nedvesítőszert adagolunk.
Más kórokozók is fertőzhetik ebben az időszakban a gyökérzöldséget. ĺgy például a sárgaréparozsda, amely a répa levelén, levélnyélen sárgászöld, majd sárga megvastagodott foltokat képez. Ezekben pontszerű narancssárga szaporítóképletek és csoportba rendeződött csésze típusú áttelelőképletek találhatók. A beteg növényrészek később elszáradnak. A betegség megjelenésekor a következő permetszerekkel ajánlatos védekezni: Dithane M 45 (0,2%) /14/, Novozir MN 80 (0,2%) /14/, Merpan 50 WP (0,2%) /14/, Champion 50 WP (0,5%) /9/, Kuprotix 20 DKV (0,5%) /7/, Kuprikol 50 (0,5%) /7/.
A sárgarépa alternáriás levélfoltossága egyes évjáratokban súlyos lombpusztulást eredményezhet. Szabadföldön leginkább a nyár végén jelentkezik. Az idős levelek elpusztulása miatt a gyökérsúly növekedése mintegy egyharmadára esik vissza. A leveleken apró, kerek vizenyős foltok mutatkoznak, melyek később megnagyobbodnak és sárgásbarna színűek lesznek. Ha a foltok összeolvadnak, a levélosztagok elszáradnak és a levelek a földre fekszenek, majd teljesen elpusztulnak. A szabad földön csak az idős levelek pusztulnak el, melyek helyett a sárgarépa új leveleket hajt. Védekezésre legjobb megelőzően használni az előbb felsorolt permetszereket.
A borszőlő növényvédelme
A későn érő borszőlőt most főleg a szürkerothadás ellen védhetjük a következő rövidebb várakozási idejű permetszerekkel: Mythos 30 SC (0,25%) /21/, Rovral Flo (0,15%) /14/, Teldor 500 SC (0,1%) /9/. Nagyon jó eredményt érhetünk el a biológiai készítmények közé sorolt Trichodex (0,2%) /0 nap/ permettel. A kezeléseket kizárólag a csomagoláson feltüntetett módon végezzük.
A nagyobb mustfok elérése érdekében még nagyüzemben és kiskertekben egyaránt használható a Cukrovital K-400 (0,5%) levéltrágya. A készítmény kedvezően hat a vesszőérésre is.
A káposzta és alma kezelése
A kései káposztafélékben még mindig a bagolylepke hernyói ellen kell védekeznünk. Ellenük csak addig lehetünk eredményesek, amíg a kártevők fiatalok, és még nem fúrták, rágták be magukat a káposztafejekbe vagy a karfiolrózsákba. Ellenük, valamint a többi rágó kártevők ellen használjunk környezetkímélő permetszereket. Ilyen például a Biobit FC (0,25%), Calypso 480 EC (0,02%), Dimilin 48 SC (0,025%), Nomolt 15 SC (0,06%), Rimon 10 EC (0,05%). A permetlébe ajánlatos tapadást fokozó készítmény is adagolni. Ilyen például az Agrovital (0,05%).
A késői érésű almafajtákat még mindig érdemes az alma termésfoltossága ellen kezelni. Az utolsó permetet legfeljebb egy héttel az érés előtt juttassuk ki. Az almafa a mésztartalmú levéltrágyákat (pl. Lamag Ca, Vuxal Ca) a levélen keresztül ugyan kis mennyiségben tudja felvenni, de hamarabb tudja a hatóanyagot beépíteni a gyümölcsbe, mint a talajon keresztül adagolt mésztartalmú műtrágyák esetében. A levéltrágyák egyrészt segítik a fás részek beérését, másrészt növelik a gyümölcsfák hidegtűrését is. A levéltrágyák további előnye, hogy élelmezés-várakozási idejük minimális.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.