Lehetőleg előrejelzés alapján védekezzünk

Erről az egyik legelső, a tél utáni növényvédelmi elemről sokan és sokfélét írtak. Az alábbiakban néhány, a lemosó permetezéssel kapcsolatban felmerülő kérdést válaszolunk meg.
A télvégi lemosást elsősorban gyümölcsösökben, bogyósoknál és szőlőben érdemes alkalmazni.

Erről az egyik legelső, a tél utáni növényvédelmi elemről sokan és sokfélét írtak. Az alábbiakban néhány, a lemosó permetezéssel kapcsolatban felmerülő kérdést válaszolunk meg.

A télvégi lemosást elsősorban gyümölcsösökben, bogyósoknál és szőlőben érdemes alkalmazni. Szerepe a károsítók (rovarok, atkák, gombák, baktériumok) áttelelő alakjainak gyérítése annak érdekében, hogy a kezdeti fertőzési nyomás kisebb legyen. Az okszerűen elvégzett védekezések akkor a leghatékonyabbak, ha azok megelőző jellegűek. A helyes időben, célzottan elvégzett lemosó permetezéssel lépéselőnybe kerülünk a károsítókkal szemben, aminek hatására a későbbi kezelések száma csökkenhet, hatékonyságuk nagyobb lesz.

A lemosó permetezések ősszel és tavasszal is hatékonyak lehetnek. Ősszel a telelőre vonuló áttelelő alakok számát csökkenthetjük. A tél végi permetezés előnye, hogy egy „kemény” tél elvégezheti a munkát helyettünk. Tehát lehetőség van az előrejelzésre alapuló lemosó permetezések elvégzésére.

Másik érv a korai permetezés mellett, hogy a hasznos szervezetek, ekkor még nincsenek jelen olyan számban, hogy bennük komoly kárt tehetnénk, illetve még inaktívak. Egyes kártevők ellen (pl. pajzstetvek) szintén rövid a hatékony védekezésekre alkalmas idő hossza.

A kezelések hatékonysága függ az időzítéstől, különösen a rejtetten telelő alakok esetén (lisztharmat, gubacsatkák, stb.). A károsítók együtt „élnek” a növényekkel, de előfordulhat eltérés.

Egy gyors légköri felmelegedés esetén a károsítók hamarabb válhatnak aktívvá, mint a gazdanövény, amelynél a talajhőmérséklet a meghatározó. Ilyenkor a permetezéseket előrébb kell hozni. Általánosságban a kezeléseket a rügypattanás körüli időpontra célszerű időzíteni, mert: ez az az időpont, amikor a kártevők is aktívvá válnak, a meglazult rügypikkelyek alá is eljuttathatjuk a készítményeket (lisztharmat, gubacsatkák).

Az adott kultúra érzékenységét mindig figyelembe kell venni a permetezések idejének meghatározásakor. Ügyelni kell arra, hogy a virág (bibe) ne károsodjon.

Házi- vagy hobbikertben a lemosó permetezés technológiába illesztése nem jelent nagy terhet a gazdálkodóknak. Javasolt az évenkénti megismétlése. Nagyüzemben ez a technológiai elem nem kis költségekkel jár, ezért javasolt az előrejelzés alapján történő védekezés (áttelelő alakok számolásával).

A lemosó permetezések esetén (is) nagyon fontos a helyes permetezés-technika. A kezelést akkor végezzük jól, ha tényleg megmossuk a növényeket. Ehhez kis sebességgel, nagy lémenynyiséggel (1000-2000 liter/ha), nagy permetcseppeket kell kijuttatnunk úgy, hogy az megfolyjon a fás részeken.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?