Látnák, mikor mit nézünk

„Peoplemeterek nélkül olyanok vagyunk, mint végtagok nélkül. Csak ha már bevezették, akkor fektetünk saját gyártású műsorokba” – jelentette ki a JOJ TV konzultánsa. Vladimír Železný szerint a jelenlegi, úgynevezett naplós módszer csak a legnézettebb csatornák érdekeit szolgálja, a kis televíziókét nem.

„Ha egy család leül és elkezdi kitölteni a kérdőíveket, csak a legmeghatározóbb műsorokra emlékeznek vissza. Hogy egy nagyfilm közben többször is átkapcsoltak egy másik csatornára, az nem kerül a naplóba” – fogalmazott Železný. Nyugat-Európában már néhány éve használnak peoplemetereket a televíziók nézettségének megállapítására. Csehországban 1997-ben vezették be ezt a rendszert a korábbi naptáros helyett. Vladimír Železný érvelése helytálló: a kis televíziók nézettsége „megugrott” a peoplemeterek bevezetése óta, hiszen a gép mindenre emlékszik és nagyon pontos: ha egy tévécsatornát valaki csak egy percre kapcsol be egy hónapban, az sem kerüli el a figyelmét. Richard Rybníček, a JOJ TV igazgatója nemrég a naptáros módszer hibáinak illusztrálásaképp közölte: amikor a csatorna adása műszaki vizsgálat miatt szünetelt, a felmérések szerint akkor is volt néhány ezer nézőjük.

Természetesn nem csak az az egyetlen érv a peoplemeterek bevezetése mellett, hogy a televíziók pontos adatokat kapnak arról, milyen típusú műsoraikat nézik. Mivel minden egyes családtagnak van egy külön távirányítója – amely tulajdonképpen azonosító kulcsként szolgál – egyszerűen meg lehet határozni, hogy milyen korosztály milyen műsort néz. Ebben óriási üzlet rejtőzik: a reklámcégek végre pontosan tudják majd, célcsoportjuk mikor tartózkodik a képernyő előtt. Ha tehát például egy családban délután négykor hazajön az apuka, bekapcsolja a tévét, a peoplemeter távírányítóján megnyomja a megfelelő gombot – a szerkezet ebből tudni fogja, hogy éppek az apuka nézi a tévét – és megnézi kedvenc csapata focimérkőzését, a peoplemetert üzemeltető cég már másnap adatokat szolgáltathat a meccs alatt sugárzott reklámok megrendelőinek, mennyire volt kifizetődő a befektetésük. Jobban tudnak így gazdálkodni a műsoridővel, amely köztudottan nagyon drága. Sokkal kevesebbet fognak tehát kérni egy kora reggeli beszélgetőműsor sörreklámaiért, hiszen a peoplemeter bebizonyítja majd, hogy a célcsoport – a sörbarát férfiak – keveset tartózkodnak a tévé előtt reggelente. Inkább a mosóporreklámok drágulnak majd jelentősebben, hiszen a gondos háziaszszonyok kora reggel – sütés-főzés, mosás-vasalás közben – akár tévét is nézhetnek. Abszolút megbízható módszer természetesen nem létezik. Tévedés lenne azt hinni, hogy a peoplemeterek bevezetésével most már pontosan tudni lehet majd, hogy az egész ország teljes lakossága éppen mit néz. Itt is csak egy bizonyos reprezentációs panelt – a tervek szerint 600 lakost – vonnának a hálózatba, ők képviselnék a Szlovákiai Nézőt. Természetesen a lakosság statisztikai alapján létrehoznának egy „Mini Szlovákiát”, a korra, nemre, foglalkozásra és műveltségre való tekintettel. Ahol a rendszer már működik, a tapasztalatok alapján maximálták azt az időtartamot, amíg egy lakásban lehet a peoplemeter, ez általában három év. Néhány helyen a hálózat fizet azért, hogy a szerkezet helyet kapjon a családban. (szge, i-t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?