Budapest. Magyar VadakFauves Párizstól Nagybányáig 1904–1914 címmel nagy festészeti kiállítás nyílik március 21-én a Magyar Nemzeti Galériában, a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében.
Vadak a nemzeti galériában
A tárlaton többek között Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Iványi Grünwald Béla, Márffy Ödön, Kernstok Károly, Rippl-Rónai József és Tihanyi Lajos alkotásait láthatják az érdeklődők. Emellett egy kisebb francia kollekciót is bemutatnak a leghíresebb francia fauve-ok, így Henri Matisse, André Derain, Raoul Dufy, Maurice de Vlaminck műveiből.
1905 körül Henri Matisse vezetésével egy csoport fiatal művész erőteljes színekkel, merész ecsetkezeléssel, könnyed vonalvezetéssel forradalmasította az európai festészetet. Az 1905-ös párizsi Őszi Szalonon szereplő, az új stílust követő festőket a kritika fauve-oknak, vadaknak nevezte, a művészetüket később pedig fauvizmusnak.
A magyarok közül azok, akik hosszabban időztek Párizsban, mint Czóbel Béla és Berény Róbert, magukévá tették ezt a stílust. Mások, mint Perlrott Csaba Vilmos és Bornemissza Géza közvetlenül Matisse tanítványai lettek. Ezek a fiatalok, akik a telet Párizsban, a nyarat a nagybányai művésztelepen töltötték, festészetükkel hatással voltak az idősebb generációra, így például Iványi Grünwald Bélára és Csók Istvánra is.
A mintegy 250 művet felvonultató kiállítást francia, német, svájci és magyar múzeumok anyagából, valamint hazai, európai és amerikai magángyűjteményekből válogatták. A tárlat azt mutatja meg, hogy a francia fauve-ok (vadak) festészete hogyan inspirálta a magyar művészetet, és hogyan született abból egy új, hazai modern stílus.
A Magyar Nemzeti Galéria időszaki kiállítása július 30-ig látható a Várban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.