<p>Daniel Defoe világhírű regénye alapján írt színművet tűz a műsorára a Kassai Állami Színház. A „Robinson&Crusoe” kétszereplős darab, Nina D'Intronu és Giacoma Ravicchia olasz szerzők munkája.</p>
Üzenet a politikusoknak: Robinson & Crusoe
Kassán a színházi világnap alkalmából kerül a Kisszínpad deszkáira március 27-én 19 órától.
A darab a Miskolci Nemzeti Színházzal együttműködve, a „Határtalan élmények” elnevezésű Magyarország – Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében jött létre, így 26-án este a magyarországi, miskolci közönség is szórakozhat a darab kétségkívül mindkét országnak szóló „politikai” üzenetén. A történet két ellenséges táborba tartozó pilóta repülőgép-szerencsétlensége utáni néhány napját mutatja be. Miután gépük lezuhan, egy vízből kilátszó háztetőre tudnak kikapaszkodni, a „hajótöröttek” életének nehézségeit kell megoldaniuk. Hamar rádöbbennek, hogy ha szeretnének életben maradni, az ellenséges viszonyuknak meg kell változnia. Egymásrautaltságukban végül örökké tartó barátság alakul ki közöttük.
Az olasz szerzőpáros által megálmodott történetet a rendező, Štefan Korenči a szlovák–magyar viszonyokra applikálta, így az eredeti európai és ázsiai szereplő ebben a darabban szlovák és magyar anyanyelvű lett. Értelemszerűen a két ország egy-egy színésze játssza a rá osztott szerepet.
Michal Soltész, a Kassai Állami Színház Kisszínpadának színésze szlovák nyelven, Molnár Sándor Tamás, a Miskolci Nemzeti Színház színésze magyar nyelven próbálja megértetni magát. Az előadás kétnyelvű ugyan, de nem szövegcentrikus. A színészeknek nagyobbrészt megfelelő helyzetek és szituációk kialakításában kellett megoldaniuk a rendező elképzelését, miközben a háttérben kivetítve egy-egy arra alkalmas pillanatban a két ország sorsát alakító radikális politikai hatalmak és erők képviselői, cselekedetei jelennek meg.
A két ország választási időszaka előtt az előadás merész kezdeményezésnek tűnik. A rendező elmondása alapján azonban ennek a darabnak sem kampányhoz, sem ellenkampányhoz nincs köze. Szembesít a radikalizmussal oly módon, hogy az emberi kapcsolatokban az ésszerű gondolkodásra és magatartásra inspirál. A színházi emberek a nemzetiségi kérdésekre emberi megoldásokat kínálnak, a politikusok számára kizárólag ezt az üzenetet tolmácsolja. (Fecsó Yvett)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.