Tarolt A némafilmes Londonban

London |

<p>Tarolt A némafilmes Londonban: Michel Hazanavicius rendező munkája szinte az összes főbb elismerést besöpörte a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) vasárnap esti fényes londoni díjkiosztóján.</p>

A fekete-fehér francia alkotás tizenkét jelöléssel szerepelt a megbízható Oscar-előrejelzőnek is tekintett BAFTA-listán, és a Királyi Operaházban 65. alkalommal megrendezett ünnepi gálán hetet be is gyűjtött.

Az 1920-30-as években játszódó produkció kapta a legjobb filmnek, a legjobb rendezőnek, a legjobb férfi főszereplőnek, a legjobb eredeti forgatókönyvnek, a legjobb eredeti filmzenének, a legjobb fényképezésnek és a legjobb jelmeztervezésnek járó díjakat.

Hazanavicius, akinek a hollywoodi szupersztár, Brad Pitt adta át a legjobb rendező díját, nagy derültséget keltett a bohém londoni Covent Garden negyedben emelkedő operaház díszes közönsége körében, amikor a stilizált színházi maszkot ábrázoló kitüntetés átvétele után kijelentette: nagy örömére szolgál, hogy Pitt hibátlanul ejtette ki a nevét.

Még nagyobb ováció fogadta ugyanakkor a legjobb női főszereplő díját kiérdemlő Meryl Streep és a díjat átadó brit színész, Colin Firth spontán, terven kívüli előadását. Az amerikai színésznő, aki a Vaslady című filmben, Margaret Thatcher volt brit konzervatív kormányfő szerepében nyújtott alakításáért vehette át az elismerést, a színpadra vezető lépcsőn, nagy sietségében elveszítette egyik cipőjét, ám az incidens ellenére - igaz, kissé botladozva - odaért a mikrofonhoz.

Firth azonban - aki tavaly a legjobb férfi főszereplő BAFTA-díját kapta A király beszéde című filmben VI. György király megszemélyesítőjeként nyújtott alakításáért - igazi angol úriemberként leszaladt a lépcsőn a cipőért, és fél térdre ereszkedve felsegítette az elvesztett magas sarkút Meryl Streep lábára, a Királyi Opera közönségének egetverő üdvrivalgása közepette.

A vasárnap esti londoni BAFTA-gálán alaposan elmaradt a reményektől a legnagyobb várakozással kísért hazai alkotás, a Suszter, szabó, baka, kém. A John le Carré-klasszikus Thomas Alfredson rendezésében készült filmváltozatát tizenegy díjra jelölték, és a fődíjak mindegyikében versengett A némafilmessel; szerepelt egyebek mellett a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb férfi főszereplő díjjelöltjei között. Végül azonban csak két elismerés jutott ennek a produkciónak: az év kiemelkedő brit filmalkotásáé és a legjobb forgatókönyv-adaptációé.

Nem járt sokkal jobban Martin Scorsese sem, akinek A leleményes Hugo című 3D-alkotását kilenc díjra jelölték, köztük a legjobb rendezőére, de végül szintén két elismerést kapott: a legjobb filmhangét és a legjobb produkciós tervezését.

Igaz ugyanakkor, hogy az amerikai filmrendezőt a vasárnap esti londoni gálán akadémiai tagsággal jutalmazta a brit filmakadémia. Az akadémiai tagság a BAFTA legrangosabb, nem egy adott alkotáshoz kötődő elismerése, gyakorlatilag életműdíj, amelyet korábban olyan filmes nagyságok érdemeltek ki, mint Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg vagy Stanley Kubrick.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?