Március tizenötödikén ünnepelni illik, és a hősiességről, helytállásról mondani gyújtó beszédeket. Nyilván sokan megteszik ezt ma, szerte a Kárpát-medencében. A megemlékezés virágait is elhelyezik az emlékműveken, az egyre szaporodó szobrok talapzatán egymást érik a koszorúk. Az árnyékos oldalt ilyenkor igyekszik mindenki kerülni, pedig akad körülöttünk arcpirító példa is arra, milyen kegyelettel bánunk hősi halottainkkal.
„Szerette hazáját”
Pedig talán nem akad olyan pozsonyi magyar, aki ne tudná, ki volt Jeszenák János. Annak a báró Jeszenák családnak a sarjaként született 1800. január 22-én a Ventur utca 20. szám alatt, amelynek Báthory István erdélyi fejedelem adott címeres nemeslevelet a XVI. század második felében. Unokája volt a bárói rangot szerző II. Pálnak, aki a tábornokságig emelkedett katonai pályáján. Jeszenák János 1840-ben, 44-ben és 47-ben az országgyűlés ellenzéki képviselője, 1848-ban az első felelős független minisztérium Nyitra megyei főispánja, majd Kossuth kormánybiztossá nevezte ki. A bukás után megadta magát az oroszoknak, akik kiszolgáltatták Haynaunak. A szabadságharcban való részvétele miatt a vérbíróság halálra ítélte, és 1849. október 10-én Pesten golyó által kivégezték. Teteme a pesti református egyház sírboltjában feküdt névtelenül, ahonnan 1867. december 2-án, a kiegyezés évében hozta haza a család a szülővárosba, ahol a családi sírboltba temették. 1867-ben Nyitra megye székházának üléstermét a vértanú életnagyságú portréjával díszítette. Elkobzott jószágait 1859-ben kapta vissza özvegye, gróf Forgách Alojzia.
A Borovszky Samu szerkesztette vármegye-monográfiában, amely a múlt század elején jelent meg, ezt olvashatjuk nyughelyéről: „A Kisfaludy-utcza végén van a Kecskekapu melletti evangélikus temető. Hajdan ugyanis a külvárosok is el voltak látva kapukkal. Most már csak az elnevezés van meg s helyén a vámsorompó áll. Az evangélikus temetőben is sok kiváló hazafi nyugszik. Itt porladozik Jeszenák János bárónak, a nemzeti vértanúnak teteme, a kit 1849. évi október hó 10-én végeztek ki Pesten az Újépületben. Síremlékén Gyulai Pál következő szép verse olvasható:
„Szerette hazáját
Szívvel, szóval, tettel:
Védte szabadságát
Híven, becsülettel.
Áldozott, szenvedett,
Jutalmát nem kérte,
S nem küzdhetve többé,
Vérpadon halt érte.”
A Kecske kapui temetőt egyébként a Marianum nevű temetkezési vállalat kezeli. Aligha várható el tőle, hogy a tetemes összeget kívánó tatarozást a saját költségére elvégezze (bár erkölcsi kötelessége lenne). Ez a feladat egyértelműen a pozsonyi magyarok közösségére vár. Petőfi Sándor szobrát immár szépen rendbehozatta a Petőfi Emlékbizottság; ma ott áll a Medikus-kertben, és a március 15-i ünnepség is itt szokott zajlani. A Jeszenák-sírbolt azonban nem válik a pozsonyi magyarság díszére, miként magára a városéra sem. Lehet persze afölött meditálni, hogy mennyire van szó közügyről, és mennyire magyar ügyről? Hogy van-e némi köze egykori szülöttéhez magának Pozsony városának? A Marianum sokak által drágának tartott szolgáltatásai állítólag éppen azért borsosak, mert sok történelmi temetőt kell rendben tartania. Az evangélikus temetőben szerteszét heverő, ledöntött síremlék-torzók mindenesetre arról árulkodnak, hogy a vállalat nem egészen áll a helyzet magaslatán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.