Szakemberek számára forrásként is szolgál

Komárom. Egyedülálló, egyben hiánypótló kiadvány látott nemrégiben napvilágot a komáromi Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma, valamint a bécsi városi régészeti kutatóintézet közös kiadásában.

A Római kőtár, VI. bástya, Komárom című, három nyelven – magyar, szlovák, német – megjelent katalógus tulajdonképpen az idén tíz éve megnyílt római kőtár születésnapi ajándékának is tekinthető. Friederike Harl–Lőrincz Barnabás szerzőpáros rendkívüli alapossággal mutatják be a VI. bástyában látható római kori emlékeket – sírkövek, sírkőtöredékek, oltárkövek, szarkofágok, kőtáblák stb., beleértve a köveken található feliratok magyar, szlovák, illetve német fordítását. „A kiadványt az a háromoldalú együttműködés teszi még értékesebbé, amely Lőrincz Barnabás, az ELTE Ókortörténeti Tanszékének docense révén alakult ki az egyetem, a bécsi régészeti kutatóintézet és múzeumunk között – mondta Csütörtöky József múzeumigazgató. – A kiadványban található képeket Ortolf Harl, az említett kutatóintézet igazgatója készítette, míg felesége, Friederike társszerzőként vett részt a munkában. Ugyancsak nemzetközi szintű a kalauz finanszírozása is, a kezdőtőkét a Nemzeti Kulturális Alapprogramtól kaptuk. Harl úrékkal és magyarországi partnereinkkel közösen pedig bekapcsolódtunk az Európai Bizottság által meghirdetett kutatási programba, és onnan is érkezett támogatás. Ugyancsak ennek a programnak köszönhető, hogy a katalógusban található képek az Interneten is megtekinthetők.” Csütörtöky József szerint a kiadvány elsősorban a látogatóknak szól, őket kalauzolja végig a kiállításon. Ugyanakkor alapos, részletes leírásokat tartalmaz az egyes darabokról, ezért diákok, szakemberek számára forrásként, szakirodalomként is szolgál. Sőt, a kiadvány végén található irodalomjegyzék további útmutatásként szolgál a téma iránt érdeklődők számára. A katalógust a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeumának központi épületében, illetve a helyszínen, a VI-os bástyában vásárolhatják meg az érdeklődők, de kérésre postán is elküldik. A kőtár áprilistól látogatható, de csoportok előzetes jelentkezése esetén a téli hónapokban is megtekinthető. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?