Rólunk ad képet

Pozsony. Csáky Pál Szabadulás a lángsírból címmel megjelent elbeszélés-gyűjteményének bemutatóját tartották szerdán a Magyar Intézet székházában. A válogatás a szerző régebbi és újabb írásaiból készült a Lilium Aurum Kiadó gondozásában. Apropóját az adta, hogy Csáky Pál idén ünnepli 50. születésnapját.

A könyvbemutató dedikálással zárultSomogyi Tibor felvételePozsony. Csáky Pál Szabadulás a lángsírból címmel megjelent elbeszélés-gyűjteményének bemutatóját tartották szerdán a Magyar Intézet székházában. A válogatás a szerző régebbi és újabb írásaiból készült a Lilium Aurum Kiadó gondozásában. Apropóját az adta, hogy Csáky Pál idén ünnepli 50. születésnapját. Hodossy Gyula, a Lilium Aurum vezetője, a Szlovákiai Magyar ĺrók Társaságának elnöke a bemutatón azt javasolta a jövendő olvasóknak, vonatkoztassanak el a jubileumtól és a szerző politikusi tevékenységétől, és szépirodalomként olvassák a könyvet.

Pomogáts Béla kritikus, irodalomtörténész elmondta: ő maga előbb ismerte az író Csákyt (1992-es Emlékek könyve és 1994-es Úton c. kötetei révén), mint a politikust. Az új kötetből három elbeszélést elemzett részletesebben: az Úton, az Édes szülőföld és a Bádogfigurák tánca címűeket, amelyek szerinte a felvidéki és az egyetemes magyar irodalom nagy értékei közé tartoznak, „hiszen arról adnak képet, ami velünk, magyarokkal történt a 20. században. És ez a történet nem igazán szívderítő”. Külön kiemelte az Édes szülőföldet, amely „azt a drámát jeleníti meg, amelyet a szlovákiai magyarságnak kellett átélnie a 2. világháború után. Annak a nemzetiségi kisebbségi önkeresésnek az áramkörébe csatlakozik ez az elbeszélés, amit Dobos László Földönfutók c. regénye is bemutatott annak idején.” Az elbeszélés kapcsán Pomogáts Béla megjegyezte: „Az, hogy a magyarság lelkileg ma is beteg, hogy az egész magyar nemzeti közösség nem tudta egészségesen megélni a rendszerváltozás történelemformáló és lélekgyógyító élményét, részben azért van, mert nem beszéltük ki a múlt konfliktusait, és nem tártuk föl a sebeit. És az az irodalom, ami Dobos Lászlótól kezdve Csáky Pálig megjelent, és foglalkozott ezzel a kérdéssel, ebben a tekintetben egyetemes magyar üzenetet és értéket jelent.” (me)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?