Bill Berry és Mike Mills a középiskolában ismerték meg egymást. Később az egyetemen csatlakozott hozzájuk Peter Buck és Michael Stipe, s 1981-ben együttes alapítására adták a fejüket. A Rapid Eye Movement szép fokozatosan az amerikai értelmiség első számú kultuszzenekarává vált.
R.E.M. – sebes mozgású szem
A kilencvenes évek második felében a zenekar mély alkotói válságba került. Tizenhét dicsőséges év után, ’97 végén a dobos, Bill Berry kiválásával trióra fogyott, és a következő évben megjelent kísérleti, posztrockos hangzású Up című albummal sikerült elveszítenie rajongótáborának tetemes részét is. A klasszikusabb dalformákhoz visszakanyarodó 2001-es Reveal már kicsit szépített a helyzeten.
Az R.E.M. 2003-ban összegzett. Az In Time című slágergyűjtemény tizenhat év slágertükre, tizennyolc számot vonultat fel. Ám a lista hiányos, például a Shiny Happy People sem szerepel rajta. Bármekkora világsláger is volt, Michael Stipe-ék utólag komolytalannak tartják, így lemaradt a válogatásról, és ezáltal sajnos a zenekart mostanában felfedező fiatalok nem kapnak átfogó képet a pályafutásukról.
Az október elején megjelent Around The Sun az együttes eddigi legsikerültebb lemeze. Egységes hangulatú és egységesen magas színvonalú, erősen politikai jellegű album. A tizenhárom középtempós felvétel az előző két albumnál kevesebb elektronikát, több akusztikus hangszert és több vokált használ, valamint továbbviszi az elmúlt években előtűnt The Beach Boys-hatást, amely főleg az optimistább hangvételű dalokban érzékelhető. A zenekar ilyen részletesen legutoljára a Green című album idején fejtette ki véleményét a politikai helyzetről, amely a ’88-as választások előtt jelent meg. A Leaving New York a város előtt rója le tiszteletét, a Final Straw az iraki háború hajnalán született meg, az I Wanted To Be Wrong a hajdani amerikai álmot ütközteti a valósággal, az album egyik legjobb dalában, a The Outsiders második tételében pedig a sztárvendég, Q-Tip, az A Tribe Called Quest egykori vezére Martin Luther King eszményét idézi meg. Stipe a fekete rapperrel együtt vett részt egy Radiohead-koncerten, és állítólag ez ébresztette rá arra, hogy vissza kell kanyarodnia a politikához. Az album a végén, a címadó dalban optimista kicsengést kap, mondván, mire a Föld a következő kört megteszi a Nap körül, a helyzet is javul. A zenészek akkor még abban bíztak, hogy John Kerry megnyeri az amerikai elnökválasztást…
Az R.E.M. szombaton Budapesten, a Papp László Sportarénában is bemutatja az Around The Sun dalait, és minden bizonnyal felcsendül slágereinek többsége is. (péjé, e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.