<p>A visegrádi országok elsősorban 20. századi történelmének kölcsönös megismerése és megismertetése, az oktatásba emelése a fő célja a cseh PANT polgári társulásnak, amely ennek érdekében egyre bővülő szakportált működtet – részben már magyar nyelven is.</p>
Oktatási célokat szolgáló portál a V4-ek közös múltjáról – részben már magyarul is
Magyarországi és szlovákiai szakemberekkel, iskolákkal is szoros együttműködésre törekszik. A társulás 2011-ben a Nemzetközi Visegrádi Alap és a Cseh Köztársaság Külügyminisztériuma Cseh–lengyel Fórumának támogatásával eredményesen fejlesztett több nemzetközi projektet is.
Egész évi tevékenységének egyfajta kicsúcsosodása volt a modern történelem oktatásáról 2011. december 8-án és 9-én, A hallgatás is hazugság címmel rendezett, sorrendben már IV. nemzetközi konferenciája, amelyen cseh, magyarországi, lengyel és szlovákiai oktatók, módszertani-didaktikai szakemberek és történészek vettek részt.
A PANT 2011-ben a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásának köszönhetően sikerrel valósította meg a Szomszédok történelme – Külön utakon a közös útkereszteződéseken át elnevezésű projektet. Ennek célja a V4-es országok fiataljai közti kölcsönös egyetértés, tolerancia erősítése azáltal, hogy alaposabb ismereteket szereznek a szomszédok múlt századi történelmének legfontosabb időszakairól, eseményeiről és személyiségeiről. A négy ország történészei, didaktikai szakemberei és tanárai az év folyamán három témakörben dolgoztak ki oktatási segédanyagcsomagot: az Osztrák–Magyar Monarchia széthullása és a közép-európai térség új politikai rendszere; a második világháború alatti ellenállás legfontosabb akciói a V4-es államok területén; a kommunista rendszer válsága a visegrádi régióban és annak következményei. A nemzetközi munkacsoport eddigi tevékenységének köszönhetően egy 150 elemet (tanulmányt, oktatási segédanyagot, forrást és más dokumentumot) tartalmazó állomány, adatbázis jött létre, amely áttekinthető módon került fel a Moderní dějiny.cz történelmi portál www.modern-history.eu doménnéven elérhető, négynyelvű nemzetközi rovatába. Ennél is kézzelfoghatóbb az a DVD, amelyen ugyancsak szerepel az említett anyag.
A Cseh Köztársaság Külügyminisztériumának Cseh–lengyel Fóruma által támogatott, Az impérium peremterületéről a szabad Európába – Az Oroszországhoz való cseh és lengyel viszonyulás változásai az újkori történelemben című projekt célja az volt, hogy közelebb hozza a cseh és lengyel fiatalokat, megismertetve velük azokat az eseményeket, amelyek mindkét ország életét befolyásolták. A két nemzet és a közös határ két oldalán élők hasonló sorsának megértését hivatott segíteni az a vándorkiállítás is, amelyet Együtt egymás ellen? – 1968 a Csehszlovák Szocialista Köztársaságban és a Lengyel Népköztársaságban címmel rendeztek diákoknak. A tárlat létrehozói a tanulóknak feladatlapokat, tanáraiknak pedig útmutatót dolgoztak ki. Rendelkezésre bocsátották a kiállítási panelek teljes szövegét tartalmazó katalógust is, valamint azt a DVD-t, amely további forrásokkal és módszertani segédlettel szolgál.
A vándorkiállítást 2011 novemberétől több cseh iskolában is bemutatták, és az első, ostravai gimnáziumokból érkezett visszajelzések nagyon kedvezőek. „A diákok kitöltik a feladatlapokat, értelmezik a forrásokat, olvassák a szövegeket, kérdeznek, eszmecserét folytatnak egymással és az oktatóval – osztotta meg tapasztalatait a kiállítás egyik készítője, Jiří Sovadina, aki az Ostrava Poruba városrészében működő Olga Havlová Gimnázium történelemtanára. – Ily módon nemcsak a nemzeti történelemből, hanem a legközelebbi szomszédok múltjából is alapvető, korábban nem ismert tényekről szerezhetnek tudomást korszerű és vonzó formában.” A tervek szerint 2012-ben elkészül a kiállítás lengyel nyelvváltozata is lengyelországi iskolák számára.
A PANT 2012-ben arra törekszik, hogy fokozatosan kiterjessze és elmélyítse tevékenységét a visegrádi térségben. Egyben a 2011-es ostravai nemzetközi konferencia workshopján megfogalmazott feladatokat is szeretné végrehajtani. „A diákok és a tanárok számára áttekinthető anyagokat, oktatási prezentációkat, módszertani és feladatlapokat, valamint ikonografikus forrásokat készít majd elő – tájékoztatott Petr Šimíček, a polgári társulás munkatársa. – A rendezvényen folyó eszmecsere világosan kijelölte, milyen irányban haladjunk tovább: oktatási célokat szolgáló, a határokon átnyúló együttműködés perspektívájával készülő és modern szöveget kell megalkotnunk a visegrádi országok történelméről. Folytatódik a kétoldalú és a V4-en belüli kooperáció, s megállapodás született arról, hogy nemcsak pedagógus-, hanem diáktalálkozókat is szervezünk.” A 2012 elején megújuló Moderní dějiny.cz - www.moderni-dejiny.cz vagy www.modern-history.eu - portál látogatói számára a visegrádi csoportra vonatkozó vitafórumot is létrehoznak.
A PANT polgári társulás a cseh Oktatásügyi, Ifjúsági és Sportminisztérium által akkreditált oktatási-művelődési intézmény. Tevékenységének fő területe a visegrádi csoportosuláshoz tartozó országok újkori történelmének és a múlt közös mérföldköveinek bemutatása. A szervezet a Csehország, Közép-Európa és Európa történelmét, kulturális örökségét feltáró projekteket valósít meg, „zászlóshajója” a Moderní dějiny.cz oktatási portál.
A társulás a történettudomány és történelemoktatás szlovák, szlovákiai magyar és magyarországi képviselőivel, oktatási intézményekkel is kapcsolatfelvételre és -tartásra törekszik. A többi közt azt szeretné, ha szlovákiai és magyarországi középiskolákat is bevonhatna jövőbeni projektjeibe. Az érdeklődők jelentkezését, javaslatait, észrevételeit a szervezet szlovákiai és magyarországi kapcsolatokért felelős munkatársa, Korpás Árpád várja az [email protected] e-mail címen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.