<p>Nicholas Winton, a harmincéves angol fiatalember, jól szituált bankhivatalnokként 1939-ben nyári szabadságra készült Svájcba, amikor tudomást szerzett arról, hogy Csehszlovákia megszállását követően táborokba csoportosítanak zsidó származású gyerekeket.</p>
Nicky családja
A fiatalember Svájc helyett Prágába utazott, s megkezdte akcióját, hogy megmentse a csöppségeket a transzport elől. Hazájában és más európai országok „illetékes helyein”, ahova segítségért fordult, azonban nem igazán talált meghallgatásra, ezért saját kezébe vette az ügyet. Hirdetések révén olyan angol családokat szervezett be a mentésbe, akik hajlandóak voltak örökbe fogadni egy-egy gyereket a távoli Csehszlovákiából. Nem kis szervezőmunka árán több turnusban Németországon és Hollandián keresztül közlekedő vonaton 669 gyereket sikerült kimenekítenie a megszállt országból. Az utolsó vonat szeptember 3-án indult volna Prágából a londoni Liverpool állomásra. A szerelvény meg is telt gyerekekkel, ám a háború kitörése megsemmisítette az utat: a vonat nem hagyhatta el a pályaudvart.
Matej Mináč és Patrik Pašš szlovák-cseh-angol-amerikai-iz raeli fikciós dokumentumfilmje Nicholas Winton, a „megmentő” történetét rekonstruálja. Az alkotásban az érintettek és az események átélőinek elbeszélései alapján dramatizált játékfilmepizódok segítik a nézők beleélését. Nemcsak a múlt, a jelen is megjelenik, egyebek közt azzal, hogy a túlélők újra végigutazták azt a távot, amelyet annak idején gyerekként megtettek: ezt is megidézi a mű. A bemutató óta a film több elismerésben részesült. (tébé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.