Meseszínház, 21. évad
A rozsnyói Meseszínház tavaly ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját, s ebből az alkalomból némiképpen rendhagyó évadot tartott: több produkciót fogadott, mint a korábbi években, egyebek mellett saját bábfesztivált szervezett. Az ünnepi bemutató, a Cseh Tamás indián meséje alapján készült Csillagokkal táncoló kojot így igazából csak most indul vándorútra. Jövő héten szerepel Kecskeméten, a Magyarországi Bábszínházak Találkozóján, október folyamán bérletben láthatja a kassai Thália Színház gyermekközönsége, de eljut a produkció Pozsonyba is, ahol október 17-én az Ifjú Szivekben lép színpadra Badin Ádám és játszótársa, Czakó József.
„Mint minden társulat, amely a működési költségekre nem kap támogatást, mi is akkor tartunk új bemutatót, amikor összeszedjük rá a pénzt. Így nagyjából másfél évente készítünk új előadást – mondja Badin Ádám, a Meseszínház vezetője. – Másrészt, utazó társulat vagyunk, így a produkcióinkat jóval hosszabb ideig tartjuk műsoron, mint a kőszínházak. Például a Csillagokkal táncoló kojot pozsonyi bemutatójának hetében a bécsi Collegium Hungaricumban is szerepelünk, méghozzá az Öregapám mesefájával, amit már vagy 12 éve játszunk. A következő új előadásunk 2019 őszén várható, már elkezdtük előkészíteni; nálunk a munkafolyamat körülbelül egy évet vesz igénybe. Az utóbbi években a világ meséiből válogattunk, dolgoztunk francia, cigány, burját és indián mesével, és ezt a sorozatot sem fejeztük be, de most visszakanyarodunk a magyar mesekincshez. Mivel mindig igyekszünk új technikákat is kipróbálni, az új mesét nemezbábokkal fogjuk megcsinálni.”
Jelenetek a Csavarral
A hetényi székhelyű Csavar Színház, vagyis Gál Tamás és Kiss Szilvia a közelmúltban Ingmar Bergman Jelenetek egy házasságból című művét vitte színpadra Pataki András rendezésében. Az előadás a Csavar Színház, a Soproni Petőfi Színház, valamint a mikházi Csűrszínház koprodukciójában jött létre. Az erdélyi bemutató már júliusban megvolt, a „hivatalos” szlovákiai premiert a jövő hétre időzítették – Marianne és Johan hol szórakoztató, hol szívszorító története október 3-án, 19 órai kezdettel tekinthető meg Dunaszerdahelyen, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban, az Alternatíva 2018 színházi találkozó keretében. (Sopronban bérletben kínálják a produkciót október 5-től, 34 előadást kötött le a Petőfi Színház.)
Gál Tamás közben azt is elárulta: Hetényben már gőzerővel folynak annak az előadásnak a próbái, melynek premierje október 28-án lesz Dunaszerdahelyen, a művészeti alapiskola színpadán. „Charles Bukowski Ponyva című regényéből írtam egy színpadi változatot Varga Emese dramaturg közreműködésével, úgy, hogy a sztorit csallóközi történetté gyúrtuk át. Tízszereplős a darab, a színészekkel együtt 20 fő dolgozik az előadáson, például a kosztümtervezőnk az erdélyi Szélyes Andrea, akit az egyik filmes munkájáért a román Oscarnak nevezett Gopo-díjra is jelöltek. Játszik az előadásban Szarvas József, Laboda Róbert, Habodász István, Molnár Xénia, Kiss Szilvia… Végre a helyünkön kezelnek bennünket, a Kult Minornál a profi kategóriába tartozunk, és a támogatásnak köszönhetően sok év után egy ekkora munkát is vállalni tudtunk” – mondta el a színművész. Hozzátette: idén még egy előadással készülnek, a Mátyás királyról szóló mesejátékot decemberben mutatják be.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.