Minden kiskamasz arra vágyik, hogy láthatatlanná váljon...

Minden kiskamasz arra vágyik, hogy láthatatlanná váljon...

Egy bezárásra ítélt kis, falusi iskola: a gyerekek mind ismerik egymást, a tanáraik és az igazgató is mindent tud róluk, a családi hátterüktől kezdve a kedvenc ételükön át a karácsonyi kívánságaikig. Támogató hiányában a következő évtől a Zöld Lomb Általános Iskola megszűnhet, és a sok gyereknek a hajnali busszal a közeli kisváros iskolájába kell majd járni. Sajnos ez ismerős helyzet rengeteg szlovákiai magyar gyereknek, ahol a kisiskolákat minden nap a teljes felszámolás fenyegeti. A Zöld Lombon is csak a karácsonyi csoda segíthet… és Wéber Anikó az Akit csak a fenyők láttak című ifjúsági regényében megmutatja, hogy az igazi csoda az összefogásban rejlik.

A Zöld Lomb Általános Iskola minden diákja hetek óta várja a karácsonyt, de idén nem az ajándékok, a karácsonyfa vagy akár a jó kis téli szünet miatt, hanem azért, mert az iskola egy hatalmas gálaműsorra készül. Ha a műsor jól sikerül, akkor a szponzorok segítségével továbbra is fennmaradhat a kis, falusi iskola.

A fényeskői suli minden diákja szöveget tanul, díszletet fest, gyakorol, és izgatottan várja a nagy eseményt, hiszen még a tévétől is érkeznek majd riporterek! Egyedül a negyedikes Miksa vonja ki magát a gyakorlásból. Nem mintha őt nem érdekelné az iskolája sorsa, inkább arról van szó, hogy bármennyit is mondja otthon a szövegét, ha mások előtt kell felmondania, összegabalyodik a nyelve, elfelejti a következő sort, és legszívesebben a föld alá süllyedne vagy láthatatlanná válna. A többiek meg nem értik, hogy az osztálytársuk miért nem veszi ki a részét az iskola megmentéséből, ahogyan azt ők teszik.

Miksa nem olyan, mint a többi gyerek. Nehezen barátkozik, osztálytársai gyakran csúfolják, mert elfelejt ezt-azt, vagy mert könnyen kicsúsznak a kezéből a dolgok. Egyetlen bizalmasa az iskola kabalaállata, a Keksz nevű törpenyúl. Neki meséli el azt is, hogy mennyire jó lenne, ha láthatatlanná tudna válni, hogy ne kelljen részt vennie a műsorban, mert úgy érzi, csak elrontaná az egészet. Eközben felcsendül a nyolcadikosok kórusa a tornateremben, az iskolába beszökik a karácsonyi varázslat, és Miksa kívánsága teljesül: másnap hiába bukik el a küszöbön, a többiek nem nevetik ki, sőt, nem is figyelnek rá. Teljesen láthatatlanná vált!

Melyik kiskamasz nem örülne annak, ha néha el tudna tűnni a föld színéről? Nemcsak a ,,ciki” iskolai szituációk, gúnyolódások és feleltetések elkerülése érdekében, hanem azért is, mert akkor senki se szólna rájuk, hogy ne csúszdázzanak a lépcsőkorláton, hogy az osztályba csak váltócipőben lépjenek, hogy ne egyenek meg tíz darab szilvásgombócot a sulimenzán...

Bár a történet mesés, Wéber Anikó sem bíz mindent a varázslatra. Az iskola fennmaradásáért való küzdelem (pont úgy, mint Miksa láthatatlanná válása, mint később kiderül) nem a karácsonyi csodán múlik, hanem inkább egy kis közösség összetartásán és közös munkáján. Miksa, aki láthatatlanul, szinte külső megfigyelőként figyeli a gálaműsorra való felkészülés feszült heteit, kezdi megérezni, hogy nemcsak neki van szüksége a többiek támogatására – bármennyire is azt gondolta, hogy jobb lesz neki egyedül –, hanem ő is segíthet a társain és az iskolán. Igaz, nem a műsorban való részvétellel, énekléssel, szerepléssel, hanem a maga módján. Láthatatlanul, mégis jól észrevehetően.

A való életben persze a kisiskolákat nem a háttérben konspiráló gazdag befektetők veszélyeztetik, és nem mindent old meg egy-egy jól sikerült iskolai műsor. Mégis, a szlovákiai magyar olvasónak különösen jóleshet a közösség összetartó erejéről és a helyi értékek megéléséről, az egymásért való küzdésről olvasni.

Wéber Anikó regénye a kisiskolás korosztályt, Miksa kortársait szólítja meg. Pedagógusi tapasztalatát segítségül hívva az írónő egy olyan könyvet alkotott, ami igazán megszólítja az olvasót, de egy oldala sem fog erőltetetten hatni.

Lazán szedett, de nem túl rövid. Mondatai egyszerűbbek, de nem szájbarágósak. Mese, de mégsem az. Egy felhívás az összetartás fontosságára, ami mindannyiunk számára kihívás lehet, legyünk akár felnőttek vagy gyerekek.

Vojtek Lili

Wéber Anikó: Akit csak a fenyők láttak. Illusztrálta Horváth Ildi, Pagony, Budapest, 2024

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?