Minden jó lesz

Ez a mondat épülhet bele az olvasóba Kőrösi Zoltán Magyarka című regényének olvasása közben. A látásmód változását, a dolgok átértékelődését, az emlékek súlyosodását, a hétköznapi gondok semmivé válását figyelheti meg az ember ebben a könyvben.Hogy klasszikus, szépen felépített regény-e ez?

Ez a mondat épülhet bele az olvasóba Kőrösi Zoltán Magyarka című regényének olvasása közben. A látásmód változását, a dolgok átértékelődését, az emlékek súlyosodását, a hétköznapi gondok semmivé válását figyelheti meg az ember ebben a könyvben.

Hogy klasszikus, szépen felépített regény-e ez? Avagy sok-sok apró lélekrajz, etűd, helyzet, történet? Történelmi leporelló és családregény egyben? Mélyvallomás és szociológiai helyzetfelmérés? Tiszta és fancsali tükre az átalakuló társadalomnak, a rendszer- és gengszterváltásoknak? Mindez egyszerre. Érzelgősség, hamisság és hatásvadászat nélkül. Olyan, mintha a világ minden borából egy cseppet töltöttek volna egyetlen kehelybe, s most ezt lassú kortyolgatással, fenékig ki kellene inni.

Család, regény. Ez a mű alcíme. Főhőse, Kati (nem akármilyen írói teljesítmény férfiként egy nő lelkébe, testébe, gondolkodásmódjába ilyen hitelesen belebújni!), akinek sorsa egy vidéki városka sorsával fonódik egybe. Akinek múltja elválaszthatatlan ettől a térségtől, aki lengyel és szerb nemzetiségek keveredéséből lesz azzá, aki, tehát magyarrá. Olyan magyar emberré, aki a 20. század utolsó harmadában szocializálódik, s a sors kényszeríti, hogy azzá a prostituálttá váljon ausztriai bordélyokan, akit Magyarkának hívnak a KGST-államokból érkező kolleginái. Ebben a regényben olyan belső történésfolyamat részeseivé teszi Kőrösi Zoltán az olvasót, amelyben ritkán lehet része. Aki ebbe belemerül, az Kati fejébe bújva képes látni, megélni, szégyelleni, szeretni és szeretkezni, fellázadni. Kőrösi olyan „mozivá” emeli a történetet, amelyben érezni a szagokat, látni a helyszíneket.

A regény történetfolyama olyan szerteágazó, hogy kár lenne belőle egyetlen részletet is elárulni, el kell olvasni, megéri! Aki figyelmesen éli meg a regény Katijának történetét, napokig csak az jár a fejében: mit is tudok magamról, hol vannak a gyökerek, kik azok, akikben továbbélhetek, meddig nyújtózkodnak bennünk élők és holtak. Van a könyvben egy mondat, amely mindig akkor íródik le, amikor valamilyen tragédia van készülőben. Ez a mondat így hangzik: „Mostantól minden jobb lesz, nem is csak jobb, de jó!” S ebbe a mondatba lehet és bele kell halni, de ebben lehet és muszáj élni. Így kell elviselni, így lehet ép ésszel túlélni elveszett szerelmet, halált, kudarcot, tragédiát, gyilkos kórt és megaláztatást. Csak így fogadható el a kényszerkurvaság, a kiszolgáltatottság, az egész nyomorult világ.

Kőrösi Zoltán: Magyarka Kalligram, 2013.

Értékelés: llllllllll

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?