Millió dolláros bébi

Hosszú évtizedekkel ezelőtt Sergio Leone, a híres olasz spagettiwestern-rendező az Egy maréknyi dollárért című filmjének főszereplőjéről, Clint Eastwoodról állítólag kijelentette, hogy a fejét csupán arra használja, legyen hová tennie a kalapját...

Hosszú évtizedekkel ezelőtt Sergio Leone, a híres olasz spagettiwestern-rendező az Egy maréknyi dollárért című filmjének főszereplőjéről, Clint Eastwoodról állítólag kijelentette, hogy a fejét csupán arra használja, legyen hová tennie a kalapját... Csakis viccnek szánhatta a mester, hiszen Clint Eastwood tömérdek kitűnő alakításával és tökéletesen megrendezett munkáival már nemegyszer bizonyította, hogy igenis ott a helye a legjobb hollywoodi színészek és rendezők között. Új filmjével, a Millió dolláros bébivel, amely mellesleg a huszonötödik rendezése, ismételten ezt tette. Az Amerikai Filmakadémia pedig nemrégiben négy Oscar-díjjal jutalmazta alkotását.

Az apró Hit Pit nevű Los Angeles-i edzőterem főnöke, Frankie Dunn (Clint Eastwood) számtalan bokszolót edzett a pályafutása során. Amióta azonban Eddie (Morgan Freeman), a legjobb barátja egy bokszmérkőzés során megvakult a fél szemére, az idős edző többé nem mer kockáztatni. Tanítványainak a legfőképpen azt hangsúlyozza, hogy mindig védjék magukat. Védencei – miután a bokszolás minden csínját-bínját elsajátítják a mestertől – odébbállnak, hiszen ők mindenáron bajnokok akarnak lenni, így a babérokat már más menedzser aratja le Frankie-ék helyett. Egy napon a harmincegy éves Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) besétál a kis edzőterembe, és arra kéri Frankie-t, hogy vállalja el az edzését. Az idős bokszoló visszautasítja, mondván, nőket soha nem edz, és azt sem felejti el megjegyezni, hogy Maggie túl öreg a profi bokszhoz. A lány azonban jól tudja, mit akar, és azt mindenáron el is akarja érni. Elege van a pincérkedésből, a nélkülözésből, az egész eddigi életéből. Nem adja fel, mindennap bejár edzeni. Egyedül Eddie hisz benne, bátorítja, tanácsokkal látja el a lányt. Az idős mester vonakodva bár, végül mégis elvállalja a tanítását. Maggie keményen dolgozik, és hamarosan sorra nyeri a mérkőzéseit. Frankie és a lány az edzések során fokozatosan rádöbbennek, mennyire közös bennük a küzdőszellem, sőt ráébrednek, hogy a fájdalmaik is közösek. A megkeseredett idős mester, aki réges-régen elvesztette a kapcsolatát az egyetlen lányával, Maggie-ben találja meg a családi kötődést, a lánynak pedig elhunyt édesapját pótolja... Amikor azonban úgy gondoljuk, hogy minden jóra fordult, egy nehéz bokszmérkőzés során Maggie-t baleset éri. Teljesen lebénul, lélegezni is csak gép segítségével tud. ĺgy aztán Maggie-nek és az idős edzőnek is egy újabb kemény harccal kell szembesülnie, amely sokkal, de sokkal fájdalmasabb, mint az eddigiek.

FX. Toole novelláit Paul Haggis dolgozta át forgatókönyvvé. A furcsa név alatt Jerry Boyd bokszmenedzser rejtőzik, aki a meccseken éveken át kötözőemberként is dolgozott. Tökéletesen ismerte hát a boksz világát, az edzőtermek és a mérkőzések légkörét. Ám a történet nem elsősorban a bokszról szól, hanem sokkal inkább egy megkeseredett emberről, életre szóló barátságról, bizalomról, szívszorító apa-lánya kapcsolatról és súlyos, sorsdöntő kérdésekről. Határozottan pozitívumnak tartom, hogy Eastwood filmjének utolsó félórájában (amikor Maggie-nek és Frankie-nek élete legnehezebb harcát kell megvívnia) nem elmélkedik, és nem moralizál az eutanázia kérdéseiről, hanem lehetőséget ad rá, hogy a nézők saját maguk foglaljanak állást. Meglehet, sokan más véleményen lesznek, mint a rendező. Ezekben a képsorokban azonban (de tulajdonképpen az egész filmben) benne rejlik a 75 éves Eastwood minden élettapasztalata.

Clint Eastwood formai különlegességek nélkül készítette el a munkáját. A Millió dolláros bébi tökéletesen kiegyensúlyozott történet, és ilyen a rendezés is. Eastwood egészen mesteri módon találta meg a helyes arányt az emóciók és a gesztusok adagolásában. A színészek, Hilary Swank, Morgan Freeman és maga Clint Eastwood nem játsszák túl a szerepüket, a rendező alaposan odafigyel, nehogy könnyfakasztó melodrámává vagy valamelyik főszereplő exhibíciójává váljék a film. Döbbenetesen jó alakításokat láthatunk. Hilary Swank és Morgan Freeman is megkapta érte a legnevesebb díjat, az Oscart. A harmadik szobrocska a legjobb filmért, a negyedik pedig a legjobb rendezésért járt neki.

Clint Eastwood gyönyörű, fájdalmas és őszinte munkáját önök se hagyják ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?