Csakúgy mint Duchamp, Elsa von Freytag-Loringhoven is a New York-i avantgárdhoz tartozott
Mégsem Duchampé a Forrás?
Művészettörténészek azt a felvetést vizsgálják, hogy a modern művészetekre hatalmas hatást gyakorló mű ötlete mégsem a legendás francia avantgárd művésztől, Marcel Duchamptól származik – bár ő vált híressé vele.
Miután 1917-ben kiállították egy New York-i galériában, a Forrás néven elhíresült porcelánpiszoár hatalmas ellentmondásokat váltott ki a művészvilágban – majd gyökeresen megváltoztatta a művészetet. Marcel Duchamp kevesebb mint két évvel a Forrás előtt érkezett New Yorkba, neve rövid időn belül közszájon kezdett forogni az akkori experimentális művészek körében. Eddig úgy tudtuk, hogy ő küldte be a piszoárt a Független Művészek Társaságának első kiállítására. A zsűri úgy döntött, hogy a művet nem mutatják be – a zsűrinek egyébként Duchamp is tagja volt, aki a döntés után le is mondott.
Az eredeti pozíciójából 90 fokkal elfordított piszoár, melyen egy szignó – R Mutt – és az 1917-es évszám szerepelt, útnak indította a konceptualizmust, de sokak szerint Picasso kubista festményeinél is nagyobb hatással volt a modern művészetekre. Duchamp azt vallotta, hogy bármilyen hétköznapi tárgyból válhat műalkotás, és hogy az ötlet fontosabb, mint az, hogy a mű mit formál meg. Az eredeti piszoár egyébként eltűnt, de számos másolatát állítják ki világszerte.
Duchamp szerzőségét azonban már egy ideje vita övezi: a művészettörténészek egyre inkább hajlanak afelé, hogy a francia művész eltulajdonította a művet.Glyn Thompson brit művészettörténész szerint a Forrás alkotója egy dadaista művész, Elsa von Freytag-Loringhoven volt, eredetileg egy német bárónő, aki németországi életét hátrahagyva a New York-i avantgárd művészkörökben híresült el megbotránkoztató performance-aival.
A vita kapcsán pont a piszoáron látható kézírás lehet perdöntő. Thompson szerint az eredeti modellen Von Freytag-Loringhoven kézírása látható. Bár Duchamp azt állította, New Yorkban vásárolta a piszoárt, a művészettörténész szerint az állítás megkérdőjelezhető: a piszoár egyedi darab volt, és Philadelphiában gyártották, ahol Duchamp sosem járt – Von Freytag-Loringhoven azonban 1917-ben pont ott élt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.