<p>A legszemélyesebb filmjének nevezte Martin Šulík a Karlovy Vary filmfesztiválon csütörtökön debütáló Cigán (Cigány) című alkotását.</p>
Martin Šulík legszemélyesebb filmje a Karlovy Varyban debütáló Cigán
A film egy kelet-szlovákiai cigány közösségben élő kamaszról szól, aki apjuk halála után szeretne javítani testvérei sorsán, de rasszista és kulturális előítéletek falaiba ütközik.
A produkciót Szlovákiában először a forgatás helyszínén, Richňava faluban vetítik majd le, ahol 1500 roma él.
Mint Šulík elmondta: a Cigán a legszemélyesebb filmje. A szereplők zöme nem hivatásos színész, hanem szlovák településeken élő roma. A rendező számos roma falut bejárt, amíg a filmet készítette. A forgatásnak köszönhetően megváltozott a helyi emberek romákhoz való hozzáállása - jegyezte meg.
"Nem egy homogén tömegről van szó, mindenkinek egyenként megvan a maga története" - hangsúlyozta Sulík.
Több mint kétszázezer szlovákiai roma lakik elszegényedett településeken. Akadnak, akik folyóvíz és áram nélkül élnek. Népes családok apró kunyhókban húzzák meg magukat.
A film bemutatója kapcsán a producer Rudolf Biermann bejelentette, hogy bár előzetesen megállapodtak a promócióról a szlovák vasúttal, a társaság megtiltotta a film plakátjainak elhelyezését a vonatokon. Az incidens is jelzi, hogy a film a legjobb időben és a megfelelő helyen készült - hangsúlyozta a Cigán forgalmazója.
Martin Šulík legismertebb filmjei az 1995-ben bemutatott A kertben és a tíz évvel később készült Napsütés földje.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.