<p>A martfűi rém című alkotás nyerte el a legjobb játékfilmnek járó díjat a Magyar Filmhéten, amelynek vasárnap esti gáláján másodszor adták át a Magyar Filmdíjakat összesen 23 kategóriában. A legjobb tévéfilmes női főszereplőnek Kerekes Vicát hirdették ki a Tranzitidőben nyújtott alakításáért. </p>
Magyar Filmhét - A martfűi rém lett a legjobb film
A legjobb filmnek járó díjakat öt kategóriában – játékfilm, tévéfilm, dokumentum- és kisjátékfilm, animációs film – osztották ki. A legjobb színészi teljesítményt, forgatókönyvet, rendezést a játékfilmek mellett a tévéfilmek között is külön díjazta a Magyar Filmakadémia tagsága.
A legjobb animációs film a Bucsi Réka által rendezett, korábban jelentős nemzetközi fesztiválokon is díjazott LOVE lett. A legjobb kisjátékfilmnek járó elismerést a friss Oscar-díjas Mindenki, Deák Kristóf rendezése kapta. A legjobb dokumentumfilmnek a Soul Exodust, Bereczki Csaba alkotását választották. A zenés dokumentumfilmjének középpontjában a The Brothers Nazaroff klezmerzenét játszó alkalmi formáció áll; az amerikai születésű zenészek a gyökereiket keresve, egyfajta fordított exodusként kelnek útra, nyugatról keletre, Montrealból New York, Párizs, Berlin, Budapest, Nagyvárad érintésével Besszarábiába, Moldovába. A legjobb tévéfilmnek járó díjat a Szürke senkiknek, Kovács István munkájának ítélték oda: az alkotás egy feszült hangvételű első világháborús dráma az olasz hadszíntérről, ahol egy ötfős osztrák-magyar-román egység hajt végre öngyilkos küldetést a frontvonal mögött.
A játékfilmes kategóriákban A martfűi rém összesen 9 díjat nyert. Hogy csak a legfontosabbakat emeljük ki: a legjobb rendező Sopsits Árpád lett, Szamosi Zsófiát pedig a legjobb női főszereplő kategóriában díjazták (nem mellesleg ő alakította a Mindenki kórusvezető tanárnőjét is). A nyertes film története valós eseményeken alapul: 1957-ben brutálisan megöltek egy nőt Martfűn. A gyilkosságért elítéltek egy férfit, pár évvel később azonban újra megrázó halálesetek történtek. Egy frissen végzett ügyész rájön, hogy a börtönben ártatlan ember bűnhődik, ám az 1956-os forradalom utáni politikai tébolyban nehéz megtalálni az összefüggéseket és újra felvenni a nyomozás fonalát.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"268044","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
A tévéfilmes mezőnyben a legjobb férfi főszereplőnek Kovács Józsefet (Szürke senkik) választották, a legjobb női főszereplőnek járó Magyar Filmdíjat pedig Kerekes Vica vehette át a Tranzitidőben nyújtott alakításáért. Almási Réka tévéfilmjében a húsz éve házasságban élő vállalkozó (Trill Zsolt) egy elhagyatott erdei házban tölt pásztorórát fiatal szeretőjével (Kerekes Vica). A viharos együttlét alatt a főszereplő szívinfarktust kap, a barátnő elrohan segítséget kérni, a férfi pedig egy másik valóságban tér magához... (MTI, as)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.