Kirsty MacColl és Shane MacGowan 1987-ben. Egyikük sem él már. (Forrás: Warner Music)
Listavezetőt csinálnának a káromkodós karácsonyi dalból
A múlt csütörtökön, 65 évesen elhunyt Shane MacGowan írta a zenetörténet „legőszintébb” karácsonyi dalát. A Fairytale of NewYork 1987-ben a brit lista második helyéig jutott, a rajongók a zenész emlékére most megkísérlik a csúcstámadást.
MacGowan özvegye, Victoria Mary Clarke is támogatja az ötletet, sok helyen nyilatkozta, hogy szeretné, ha a dal végre listavezető lenne, mivel anno csak egy hajszállal előzte meg a Pet Shop Boys duó Always On My Mind-ja. Ehhez az kell, hogy minél többen streameljék a különböző platformokon, és a rajongók szorgalmasan nyomkodják is az ismétlőgombot – ez derül ki a külön e célra létrehozott Facebook-csoport adataiból. A Fairytale of New York egy hét alatt tizenöt helyet lépett előre, jelenleg harmadik a UK Christmas Top 40 kislemezlistán.
Az ír népi dallamokat punkkal elegyítő The Pogues a dal felvételénél először dolgozott vendégénekesnővel: Kirsty MacColl és Shane MacGowan egy Írországból New Yorkba költözött fiatal pár karácsonyi veszekedését adják elő, rendkívül meggyőzően. Kiderül belőle, hogy semmi sem sikerült, amit az ígéret földjén elterveztek, és egymást okolják a kudarcért. A sok trágár kifejezés miatt még manapság is rendszeresek a botrányok a dal körül, mivel a BBC rádiócsatornáinál mindig akad egy-egy műsorvezető, aki kijelenti, hogy nem hajlandó lejátszani a karácsonyi időszakban.
A Fairytale of New York kultikus sláger lett. Sokak szerint ez a legőszintébb, legrealistább karácsonyi dal, mert a társadalom peremén tengődőkről szól. A The Pogues több számában felbukkannak az élet nagy vesztesei, a drogosok, a prostituáltak és a kocsmatöltelékek. MacGowan, aki mélyszegénységben nőtt fel Kent külvárosában, a punkszcéna sztárja lett. Önpusztító életvitelével megtestesítette mindazt, amiről énekelt, zenésztársai szerint szinte soha nem lépett fel józan állapotban, és egy idő után a közönség már el is várta, hogy whiskysüveggel jelenjen meg a színpadon.
A The Pogues Londonban alakult 1982-ben, csupán két ír származású taggal, de ez nem zavarta a rajongókat, akik Dublinban és Belfastban is sajátjuknak érezték az általuk kitalált ír-punk stílust. Alkoholproblémái miatt 1991-ban kitették a bandából, és a korábban furulyán játszó Spider Stacy került a helyére.
Az ikonikus dalszerző-előadót holnap temetik Dublinban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.