Tudja-e, tisztelt olvasóm, hol van Pesten a Magdolna utca? A Józsefváros ellapuló szélein keresse, hol az építkezési ösztön semmivel sem rátartóbb, mint Kerepesen vagy Bugyiban, ahonnan bevándorolt.
Látogatás egy barátomnál
Tudja-e, tisztelt olvasóm, hol van Pesten a Magdolna utca? A Józsefváros ellapuló szélein keresse, hol az építkezési ösztön semmivel sem rátartóbb, mint Kerepesen vagy Bugyiban, ahonnan bevándorolt. Ide még nem hatott el a háziúri intézmény, e modern kiskirályság, mely messze túltesz a mi hajdani pusztai basarendszerünkön. Selejtes házikók, nád- vagy zsúpfedéllel, utcasorba állítva, két ablak az utcára, sem több, sem kevesebb, két szoba, egyik innen, másik túl a konyhán, pünkösdre egy kis meszelési luxus; deszkás rozzant udvartáj holmi szerszámfákkal vagy zöldséges kert árnyéktalan murokágyai, néhutt egy öreg akác, dísze udvarnak és utcának, vasárnapi kiülő pad: imhol képe a nagy, a szép Pest azon részének, hová olvasómat vezetem.
Azaz csupán magam megyek. A hosszú Stáció utcán, melynek semmi politikai változás nem talált magyarabb nevet, végighaladok. Látom a Kálváriát, kőszentjeivel s térdeplő Magdolnáival. Meglábolom a Szőlőhegy utca bokáig érő fövenyét. Onnan kifordulok a Magdolna utcára. Már érzem a gyepszél üdébb levegőjét: azaz a széna- és baromvásár, a temetőkörnyék fölvert homokját, a légszeszgyár füstjével összekeverve. Megállok a kétablakú házacskák egyike előtt. Az utcabeli gyermekek nagyot bámulnak öltözetemen, s ebek koncertje üdvözli jöttömet. Még egyszer rátekintek a kapufélen kiszegezett házszámra, s az udvarba nyitok.
Itt lakik az én barátom, Jakab János, elvonultan a világtól, mint névrokona, Jean Jacques (Rousseau). Valaha költői ambíciója s már egy kis neve is volt. Ama háládatlan tehetség osztályosa volt ő is, mely egy-két jó műben nagyot ígér, azután évekig meddő marad, ellustul, kimerül. Hajdan egy-két verse általános figyelmet ébresztve neve iránt, mely nem Jakab János volt, hanem álnév. A költemény szívéből buggyant, de kibuggyant egyszersmind. Hosszú időközökkel egymás után öt vagy hat művecskéje csillant fel az irodalmi nagyvilágban. Mindenik tetszett. A szerkesztő megcsillagozta, s valamelyik akkor élő elsőrangú költőt sejtette az álnév alatt. Azután hosszú hallgatás lőn. Senki sem tudta, mi lett a húrból, mely amaz édes hangokat zengé vala, mi lett a szívből, harmóniás fájdalmaival. Szellő hoz néha tördelt hangokat valami távol zenéből: ki nyomozná, honnan jöttek, hova tűntek?
A költőnek híre-pora sem volt már: de Jakab János, az ember ott görnyedt valamely kisvárosi irodában. Reggeltől késő éjig tartott a munka...
Családi kör
(Részlet)Egy eladólyány a tüzre venyigét rak:
Ő a legnagyobb s szebb... a hajnali csillag.
Vasalót tüzesít: új ruhája készen,
Csak vasalás híja... s reggel ünnep lészen.
Körül az apróság, vidám mese mellett,
Zörgős héjú borsót, vagy babot szemelget,
Héjából időnként tűzre tesznek sokat:
Az világítja meg gömbölyű arcukat.A legkisebb fiú kenyeret kér s majszol;
Üszköt csóvál néha: tűzkigyókat rajzol.
Olvas a nagyobbik, nem ügyelve másra:
E fiúból pap lesz, akárki meglássa!
Legalább így szokta mondani az apjok,
Noha a fiú nem imádságon kapkod:
Jobban kedveli a verseket, nótákat,
Effélét csinálni maga is próbálgat.Pendül a kapa most, letevé a gazda;
Csíkos tarisznyáját egy szegre akasztja;
Kutat az apró nép, örülne, ha benne
Madárlátta kenyér-darabocskát lelne.
Rettenve sikolt fel, amelyik belényúl:
Jaj! Valami ördög... vagy ha nem, hát... kisnyúl!
Lesz öröm: alunni se tudnak az éjjel;
Kinálják erősen káposztalevéllel.
Nem késik azonban a jó háziasszony,
Illő, hogy urának ennivalót hozzon,
Kiteszi középre a nagy asztalszéket,
Arra tálalja fel az egyszerű étket.
Maga evett ő már, a gyerek sem éhes,
De a férj unszolja: „Gyer közelebb, édes!“
Jobb ízű a falat, ha mindnyájan esznek, —
Egy-egy szárnyat, combot nyújt a kicsinyeknek.
185 éve, ezen a napon született Arany János, akinek egyik legnépszerűbb versét
a Családi Kör olvasói minden szombaton felidézik, mikor kezükbe veszik hétvégi magazinunkat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.