Malatinec a kulturális kérdésekben került konfliktusba az SNS-szel (TASR-felvétel)
Malatinec átlépése új fejezetet nyit a koalíciós káoszban
Míg a kormánykoalíció a kedden megnyitott ülés előtt határozottan állította, hogy kézben tartja a dolgokat és meg tudja szavazni a kulcsfontosságú törvényeket, az ülés megnyitása sem ment problémamentesen. Roman Malatinec csatlakozása Rudolf Huliak Nemzeti Koalíciójához pedig őszintén meglepett mindenkit.
Malatinec közvetlenül az ülés megnyitása előtt dobta le a „bombát”: Huliakkal közösen állt a kamerák elé, hogy elmondja, kilép a Hlas-ból és a későbbiekben a Nemzeti Koalíció képviselőivel működik együtt. Nem külsősként dolgozik együtt Hulaik pártjával, hanem be is lép a miniformációba, ahol a kulturális és régiós ügyekkel szeretne foglalkozni.
A Hlas háta mögött
A lépést Malatinec láthatólag nem egyeztette senkivel, különösen nem a Hlas pártjának vezetőségével, amely ismét csak az események után futott. Róbert Puci frakcióvezető például – akit a furcsa irányítási módszerei miatt egyébként is sokan bíráltak – állította, hogy mindössze a sajtókonferencián szembesült Malatinec döntésével. Puci szerint a távozó képviselő hétfőn még egyértelműen azt jelezte, hogy maradni szeretne a Hlas-ban, méghozzá Ján Ferenčák társaságában.
Maga Ferenčák szerda délelőttig nem is kommentálta fejleményeket, helyette inkább azzal foglalkozott, hogy késmárki polgármesteri minőségben a Városok Uniójának (Únia Miest Slovenska, ÚMS) alelnökévé választották. És bár korábban kijelentette, hogy maradni szeretne a Hlas-ban, azt is hangsúlyozta, hogy a kormánykoalíciónak 79 képviselővel kellene működnie. Puci már jelezte, hogy minél hamarabb le szeretne ülni Ferenčákkal.
Malatinec kilépése egyben azt is jelzi, hogy nem bizonyult sikeresnek Matúš Šutaj Eštok pártelnök megosztásra épülő stratégiája.
A Hlas vezetője arra számított, hogy Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš kizárásával, és azzal, hogy Malatinecnek és Ferenčáknak mindenben megpróbálnak megfelelni, stabilizálhatja a pártját és a koalíciót is. Ehelyett ismét kiderült, hogy az események az akaratától függetlenül zajlanak anélkül, hogy képes lenne hatni az engedetlenkedő politikusokra.
Új front: a kultúra
Malatinec megjelenése a Nemzeti Koalícióban azért is lehet érdekes a következő hetekre nézve, mert új front nyílhat Huliak és a vele eddig is ellenséges viszonyban levő Andrej Danko SNS-elnök között. Mindez akkor, mikor Huliak háromból néggyé növekedett frakciójára nagy szüksége lenne a kormánykoalíciónak.
Arról, hogy Huliak mit kaphat egy esetleges hosszú távú együttműködésért cserébe, korábban is több elmélet született. Szóba került, hogy a Nemzeti Koalíció minipártja a környezetvédelmi tárcát venné át, mivel magát Huliakot is eredetileg a minisztérium élére jelölték és innen távolították el az embereit, mikor összeveszett az SNS-elnökkel. Más értesülések szerint Huliak pártja nem minisztérium, hanem más, kisebb ranggal és szűkebb hatáskörökkel bíró intézmények vezetését veheti át. Híresztelték, hogy a környezetvédelmet Danko nem engedi, de helyette az idegenforgalmi és sportminisztérium kerülhet Huliakék hatáskörébe, mivel erről a területről a párt könnyebben le tud mondani.
Malatinec azonban elsősorban kultúraszervezőnek számít és a kulturális tárca teljesítményével volt elégedetlen, ráadásul a besztercebányai megyei képviselő régiófejlesztési és kulturális örökségvédő tevékenységekkel foglalkozik. Ebben a minőségben kritizálta Martina Šimkovičová kulturális miniszter tevékenységét is – aki szintén egy SNS-irányította tárcát vezet. Huliak és Danko konfliktusa így egy újabb olyan területre terjed át, ami érzékenyen érinti a nemzeti párt vezetőjét.
A Fico-kormány előtt álló forgatókönyv viszonylag egyértelmű: vagy képesek lesznek megegyezni Huliak négyfős csoportjával – melynek most már Malatinec is a része –, vagy pedig kisebbségben maradnak a parlamentben és csak néhány törvény kapcsán számolhatnak a négy szakadár támogatásával. A Nemzeti Koalíció négyfősre hízásával megnőtt a csoport ereje, így Huliak magabiztosabban ülhet le tárgyalni a miniszterelnökkel – valamikor a közeljövőben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.