Marie Poledňáková, a neves cseh vígjátékrendező tizenhat év kihagyás után újra elfoglalta a rendezői széket, és leforgatta a Hogyan szelídítsünk krokodilokat? című családi komédiát, amely a nagy sikerű Hogyan húzzuk ki a bálna zápfogát? és a Hogyan juttassuk apukát javítóintézetbe? laza folytatása.
Krokodilszelídítés cseh módra
Hegyi mentőként dolgozik az Alpokban, ám szabadságot kap, s váratlanul betoppan prágai otthonába, a színpadot elhagyni készülő prímabalerina feleségéhez, Coco Island-i expedícióra vágyó nagyfiához, Vašekhez, valamint Amálka nevű, alsó tagozatos kislányához, akinek viszont éppen erdei iskolába kellene indulnia. Csakhogy a kislány az utazás helyett apukájával szeretne otthon maradni, hiszen olyan ritkán látja. Aztán az erdei iskola veszélybe kerül, mivel a gyerekek ellátására nem tudnak egészségügyi nővért biztosítani, anélkül pedig nem utazhatnak a Tátrába. A dolgok addig csavaródnak-bonyolódnak, hogy Luboš apuka vállalja az „egészségügyi nővér” szerepét, és utazik a Tátrába a gyerekekkel. Ezzel indul a film egyik szála. A másik pedig Prágából vidékre tart: a feleség ugyanis, arra az időre, amíg a kislány és az apuka a hegyeket járják, leköltözik vidékre, ahol belecsöppen a szomszédok – tipikus romantikus vidéki figurák – csupa vidám félreértésen alapuló, zsörtölődős mindennapjaiba. Megérkezésével kezdődik a komédia: a film egyik leghatásosabb helyzetkomikumával, ahogy a lejtőn elkezd gurulni egymással szembe egy kormányozatlan üres autó és egy traktor. Innentől kezdve összekuszálódnak a szálak, szinte alig lehet követni a komédiafolyammá dagadó kapcsolatfonalakat. Közben elcsattan a film egyik legötletesebb vicce is, amely valahogy így hangzik: „Miért öregszenek és halnak meg az emberek? Mert másoktól azt látják.”
Ám amíg csak öregszenek, de nem halnak meg, addig társra vágynak, mert senki sem szeret egyedül maradni. Még a mindenre kapható falusi Pepík bácsi sem, akit három nő is üldöz gyengéd érzéseivel. Köztük a mindig túlságosan is disztingváltan finomkodó, számítógépes programozást oktató tanárnő, aki nem éppen szalonképes helyzetben toppan be, hogy Pepík bácsit megtanítsa a komputerezés fortélyaira. Pepík bácsit ugyanis a tanárnő érkezésekor éppen a szelek gyötrik, de nagyon – a közönség önfeledt nevetése közben próbál úrrá lenni a gázokon. Igen, kicsit „gázos” a jelenet, mégis a film egyik csúcsepizódja.
Ám nem maradunk mindvégig vidéken, itt-ott átruccanunk a Tátrába, mivel ott is történnek dolgok. Luboš apukába, a csupa pozitív tulajdonsággal megáldott jóemberbe, a mindenre kész, hegymászásban jeles „egészségügyi nővérkébe” belezúgnak az apróságok. Imádják őt, mert vele mindent lehet, vevő a gyerekcsínyekre. Hegymászókötélből és egy speciális ülőkosárból épít egy különleges csúszdát, amelyen még a jócskán túlsúlyos nevelőnő is leereszkedik.
És a Tátrában ott van a gyerekek közt egy ennivalóan édes csöppség, a szeretetre éhes Koudelka (Tomáš Peč), akinek két anyukája és két apukája van (két „becsavarodott” zenész), ám akinek sohasem hoz levelet a postás. És a sztori erősen róla kezd szólni, az ő magányáról, arról, hogy ő sem akar egyedül lenni. Szeretetre vágyása olyan erős érzelmi töltetet ad a filmnek, hogy ez a szál egy kicsit talán át is csap rózsaszínbe, vagyis érzelgősségbe, mi több hiteltelenségbe: a történet vége felé a gyerekek „hőstette” a hegyi zubogóban ugyanis egy kicsit eltúlzott.
Ne feledkezzünk meg még egy „csaliról”! A család nagyfiáról, Vašekról, akinek ugyan nagy szerepe nincs, ám van egy jó poénja: amikor közlik vele, hogy nem mehet az expedícióra, mert az anyja és az apja halál komolyan válni készül, azzal üti el a dolgot, hogy „ilyen hülyeség miatt fogok lemaradni életem nagy lehetőségéről”. Ám e kisebb szerep is nagy tömegeket vonz, ugyanis Vašekot a nagy tinikedvenc, a Snowboardozókból megismert, s most a Raftingozókban is az egyik főszerepet alakító tinisztár, Jiří Mádl alakítja.
Aki szereti a csupán szórakoztató, hagyományos, bukolikus (kedves vidéki humorú) cseh komédiázást, az nem fogja azt mondani, kidobott pénz volt a jegyár. Jót szórakozni, kikapcsolódni megteszi. Valójában mi mást is kellene várnunk a családi komédia műfajától?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.