Kísértetek járnak körülöttünk

Egy torzonborz öregember minden reggel beszerzőútra indul New York utcáin. Öltözéke kopottas, zsíros haja csimbókokba ragadva hull homlokába. Kukákban, szemétlerakatokban guberál, csupa értéktelen kacat kerül táskájába: egy műanyag baba levágott feje, egy működésképtelen ernyő, egy fél pár kesztyű, ilyesmik.

Egy torzonborz öregember minden reggel beszerzőútra indul New York utcáin. Öltözéke kopottas, zsíros haja csimbókokba ragadva hull homlokába. Kukákban, szemétlerakatokban guberál, csupa értéktelen kacat kerül táskájába: egy műanyag baba levágott feje, egy működésképtelen ernyő, egy fél pár kesztyű, ilyesmik.

De van valaki, aki minden lépését feljegyzi egy piros spirálfüzetbe. Ez a valaki térképet készít az öregember körútjairól, s a meglepetéstől leesik az álla: az útvonalak ugyanis betűkké állnak össze, a betűk pedig szavakká: The Tower of Babel (Bábel tornya).

A különös öregúr ugyanis nyelvfilozófus („ha letépjük róla a vízhatlan anyagot, esernyő marad-e az esernyő? Lehet-e ezt még esernyőnek nevezni?”), aki annak idején egy sötét szobában tartotta fiát, a külvilágtól elzárva, abban a reményben, hogy külső ingerek híján a kisfiú tiszta nyelven, az „angyalok nyelvén” szólal meg.

A trilógia nyitókötete, az Üvegváros elején éppen ez az albínószerű, halottsápadt fiú hívja fel Daniel Quinn írót azzal, hogy Paul Austert, a magándetektívet keresi. Quinn tudja, hogy téves kapcsolás történt, de belemegy a játékba, elvállalja a börtönből szabadult apa megfigyelését. Ez lesz a veszte. A titokzatos ügy egy olyan labirintusba vonja be, ahonnan nincs kiút: a miértekre nincs válasz, a szálak összekuszálódnak, és a bűntény nélküli detektívregény egyszer csak hallucinatív, látomásokkal teli rémtörténetté válik. A nyomot vesztett Quinn jobb híján Stillmannék háza előtt táborozik le, egy szűk odúban húzza meg magát, s csak sokára jön rá, hogy a szemmel tartott ház üresen áll: beköltözik hát az egyik sötét szobába, s a piros spirálfüzetbe írja le megfigyeléseit, bár a külvilágból ekkor már semmit sem érzékel. S amikor néhány hónap múlva keresésére indulnak, a szoba piszkos padlóján Quinn helyett már csak a piros spirálfüzetet találják.

Aki szereti Robbe-Grillet Útvesztőjét vagy Hawthorne Wakefieldjét, annak a metafikciós ballasztok ellenére is csemegét jelent Auster trilógiája. A Kísértetekben és a Bezárt szobában is egyértelmű az alaphelyzet, pl. White megbízza Blue-t Black megfigyelésével. A viszonyok azonban hamar átrendeződnek, s már nem lehet tudni, ki tart szemmel kit, ki a megfigyelő és ki a megfigyelt, csupán annyi bizonyos, hogy egész lényüket egyetlen érzés járja át: a félelem. Mert – ahogy Black mondja – „mindenütt kísértetek járnak körülöttünk.”

(Paul Auster: New York trilógia. Üvegváros. Kísértetek. Bezárt szoba; Európa Könyvkiadó, 2004; 396 oldal)

Paul Auster (1947) – amerikai író. Az egyetem elvégzése után matróz volt egy olajszállító hajón, de dolgozott a New York Times-nál is (éjszakai telefonközpontosként). Első regényét álnéven jelentette meg. A nagy áttörést az 1987-es New York trilógia jelentette. Európai sikerei alapján sokan a „legeurópaibb amerikai írónak” tartják, bár a New York-i könyvesboltokból éppen az ő könyveit lopják a leginkább.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?