John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien 1892-ben Dél-Afrikában született, de katonatiszt édesapja halála után a család visszaköltözött Angliába, egy Birmingham melletti községben, Sarehole-ban telepedett le.

John Ronald Reuel Tolkien 1892-ben Dél-Afrikában született, de katonatiszt édesapja halála után a család visszaköltözött Angliába, egy Birmingham melletti községben, Sarehole-ban telepedett le. Tolkien írásainak későbbi rajongói előszeretettel kutatják s azonosítják A gyűrűk urának a helyszíneit, szereplőit a gyermek- és ifjúkor helyszínein, annak emlékei között, azt hangsúlyozva, hogy az idilli vidék hangulata nyomta rá bélyegét Tolkien műveire.

Oxfordban szerzett diplomát, az első világháborúban, amely szintén meghatározó élmény volt a számára, a francia hadszíntéren szolgált. A háború után az oxfordi New English Dictionary munkatársa lett, a leedsi és az oxfordi egyetemen tanított, az angolszász és ó-angol nyelv és irodalom volt a szakterülete. Viszonylag fiatalon professzori kinevezést kapott. Első sikerkönyve, A babó 1937-ben jelent meg, és bejárta a világ bestsellerlistáit. A gyűrűk urának első kötete 1954-ben látott napvilágot, s ha lehet, még nagyobb sikert aratott. Ezekhez kapcsolódik A szilmarilok című kötete, mellyel – számos további írással együtt – teljessé tette volna A babóban és A gyűrűk urában elkezdett sagafolyamot: a könyv az előzményeket, a világ teremtését, az istenek történetét, a tündék felébredését, az Első- és Másodkor eseményeit meséli el.

1916-tól 1971-ig, az asszony haláláig boldog házasságban élt Edith Bratt-tel, négy gyermekük született. Gyermekeinek találta ki tündérmeséit, például a Télapó leveleit. Tolkien 1973-ban hunyt el, egy sírban nyugszik feleségével, sírkövükre Beren és Lúthien nevét is bevésték.

Tolkien írásaival műfajt teremtett, neki köszönhető a fantasy-irodalom megszületése, s munkássága ihlette meg a szerepjátékok alkotóit is. A gyűrűk ura motívumai, illusztrációi naptárakban, posztereken, albumokban köszönnek vissza, vannak fanatikus rajongói a tündék nyelveinek és rúnaírásának is. Tolkien könyvei gyakorlatilag minden civilizált nyelven megjelentek, magyarul A babó 1975-ben, A Gyűrűk ura 1981-ben (Göncz Árpád, Réz Ádám és Tandori Dezső fordításában), A szilmarilok 1991-ben látott napvilágot, s számos további meséje, története is hozzáférhető. A szlovák olvasókat, akik mindeddig A gyűrűk ura cseh változatára voltak utalva, 2001 végén a trilógia első kötetének, A Gyűrű Szövetségének Otakar Kořínek tollát dicsérő kitűnő, poétikus fordítása örvendeztette meg. (as)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?