Henri Cartier Bresson, a világhírű francia fényképész alkotásaival az idei Fotóhónap keretében most a pozsonyi nagyközönség is megismerkedhet. A Pálffy-palotában december 15-ig látható kiállításon elénk tárul a most kilencvennégy esztendő művész egész életműve.
Henri Cartier Bresson világa
Képei különös hangulatot árasztanak. Bresson az élet egyszerű, mégis utánozhatatlan pillanatait ragadja meg, bármerre is jár a világban. Láthatunk a kiállításon felvételeket Európa minden részéről, sőt Indiából, Japánból, Amerikából és Mexikóból is. Témája legtöbb esetben az ember s az emberek közti kapcsolatok. A francia fotóriporternek nem áll szándékában sem szépíteni, sem túldramatizálni az eseményeket, épp ezért látunk képein a berlini fal tövében önfeledten játszó gyerekeket, de sebesült katonát is, terebélyes fa alatt pihenő ifjú legényt és koncentrációs táborbeli életképet.
Bresson képein általában az utca emberét örökítette meg, ám a Pálffy-palotabeli kiállításon néhány ismert személyiséget ábrázoló portréja is látható. A sokatmondó fényképek hatására szinte ismerősként tekinthetünk az olyan művészekre is, mint William Faulkner, Truman Capote, Ezra Pound vagy Henri Matisse.
A kiállítás képeit érdemes technikai szempontból is megfigyelni, hiszen Bresson nem híve a fotók utólagos alakítgatásának. Fontos szerepet játszik nála az is, milyen szemszögből láttatja az eseményeket. Néha csak egy résnyire nyitott ajtó mögül, néha azonban madártávlatból tárja elénk a világot. Bresson fotói meggyőzően bizonyítják, hogy olykor a hétköznapi percek is más értelmet nyerhetnek, s tanúi lehetünk annak is, hogy fekete-fehér fotókon is meg lehet örökíteni az élet minden színárnyalatát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.