A Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének A magyar mozgókép mesterei című rendezvénysorozatán a Pozsonyi Casinóban Gyarmathy Líviával találkozhatott a közönség. Levetítették A mi gólyánk, valamint a Táncrend című dokumentumfilmeket, majd a rendezőnővel Szabó G. László újságíró beszélgetett.
Ha besegít az éjszaka...
Első nagyjátékfilmjével, az Ismeri a Szandi-mandit? című szatirikus vígjátékkal – amely egy vegyiüzemben játszódik – nagy sikert aratott. Női főszerepét Schütz Ila játszotta. Gyarmathy Lívia – bár volt, aki nem helyeselte a színészválasztást – ragaszkodott Schütz Ilához. „Ila bámulatos humorérzékével és groteszk személyiségével olyan bélyeget adott ennek a filmnek, hogy mindvégig ugyanezt a szerepet játszatták vele.”
„Az ember elsősorban saját magából építkezik, saját érzelmeiből, gondolataiból építi fel a filmet” – tudtuk meg a beszélgetésből. Ám sok minden befolyásolja egy mozgókép megszületését. Például az „éjszakai segítség”: Gyarmathy Lívia ugyanis előbb megálmodta a maga gólyafilmjét, majd miután felébredt, elhatározta, hogy a valóságban is elkészíti. Két évig forgatta az anyagot, amelyből végül 29 perces alkotás született egy gólyáról, amely nem repült el a társaival, hanem Magyarországon vészelte át a telet emberi segítséggel. „A filmhez szerencse is kell, s nekem szerencsém volt, Isten megsegített, hogy itt maradt nálunk a gólya. Az egész élő világ az őssejtből alakult ki, ezért a gólya ugyanúgy eszik, iszik és szeret, ugyanolyan alkati érzései vannak, mint az embernek.” A gólya is ember, s mi is gólyák vagyunk – derült ki a beszélgetésből.
A Recsk 1950–53, valamint a Faludy György, költő című dokumentumfilmek kulisszatitkairól is sok érdekeset megtudtunk a pozsonyi beszélgetésen. (Az előbbi alkotás 1989-ben a legjobb európai dokumentumfilmként elnyerte a Félix-díjat.) Mivel Böszörményi Géza, Gyarmathy Lívia férje is megjárta Recsket, a „magyar poklot”, ragaszkodott hozzá, hogy a dokumentumfilm eszközeivel „egy tisztességes képet” mutassanak fel róla. Amikor elkezdték a forgatást, nem igazán volt kívánatos, hogy Recskről dokumentumfilm készüljön, ezért a külvilág felé úgy állították be, hogy népszokásokat forgatnak. Az emberek csak akkor döbbentek rá, mit is takar a „népszokások” felirat a csapón, amikor a Recskre benősült egykori ávósokat és fogvatartottakat kimondottan az ötvenes évekről kérdezték. Böszörményi Géza – ő le se ment a forgatásra, nehogy felismerjék – később elhatározta, hogy volt recski rabtársát, Faludy Györgyöt egy portréfilmhez kérik kamera elé. S mivel Faludy György akkor még Kanadában élt, Magyarországon nemkívánatos személyként tartották számon, nekik viszont túl költséges lett volna kiutazni hozzá, ezért „félúton”, Dubrovnikban találkoztak. Kilopták a kamerát a filmgyárból, és kicsempészték az országból, mivelhogy a forgatásra nem kaptak volna engedélyt. Lett is belőle botrány utólag. Voltak akiknél e dokumentumfilmek nem arattak osztatlan sikert, a rendezőnőt megfenyegették, felvágták az autógumiját. „De tudtam, aki telefonon fenyeget, az jobban fél, mint én” – mondta.
Szabó G. László arról is faggatta Gyarmathy Líviát, hogy többéves szünet után készül-e újabb nagyjátékfilmre. „A filmnek iszonyatos ereje van a közönségre – mondta. – Rendkívüli módon képes befolyásolni az embereket. Ezért nem a mocskot és nem az aljasságot kell reklámoznia, hanem az emberi szeretetet kell közvetítenie. A szeretetről kell szólnia. Mindenáron nem akarok nagyjátékfilmet csinálni. Úgy nem, ha annak az az ára, hogy lemenjek a mélybe, Big Brother-szintre, ahonnan csak aljasságokkal lehet hergelni az embereket. Csak akkor csinálok filmet, ha örömöm telik benne.”
Remélhetőleg ez a lehetőség is eljön még, hiszen Gyarmathy Líviának eddigi filmjeihez – legalábbis a Pozsonyban bemutatott kettőhöz – szerencséje volt. Bár az sem hull mindenkinek az ölébe. Ahogy mondta: „a szerencsét keresni is kell.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.