Szegény Mathieu Kassovitz ugyanúgy járt, mint szegény Luc Besson: beszippantotta őt Hollywood. Francia rendezők ne merészkedjenek Amerikába, mert ezzel eladják lelküket a sátánnak.
„Gothikus” hollywoodi sátán
Az érthetetlen okból Gothika címet kapott pszicho-thriller ugyanis olyan, mintha ötven klasszikus horrorfilm elemeit gyúrta volna össze a rendező. Az a legidegesítőbb, hogy nem csupán a rémületkeltőnek szánt speciális effektek, hanem maga a történet is kiszámítható. A Sikoly forgatókönyve Nobel-díjas alkotás ehhez képest. A sztori hiányosságait ezért jobb híján kapkodó kameramozgással, szürkéskék megvilágítással és vészjósló zenével igyekeznek kompenzálni.
A paranormális jelenségek, a rejtélyes erők, a természetfeletti lények összeeresztése bibliai témákkal veszélyes eklektikát eredményez. Arról van szó ugyanis, hogy egy pszichiáter páciensét megszállja a sátán, a lány ezzel a „távvezérléssel” követ el bűncselekményt, és persze mindenki elmebetegnek nézi, még Halle Berry, a világ legszexisebb kriminálpszichológusa is.
Aztán egy este vele is megmagyarázhatatlan dolgok történnek, és amikor feleszmél, a veszélyes elítélteket őrző elmegyógyintézetben, páciensei között találja magát. Kiderül, hogy brutálisan megölte férjét, az intézet igazgatóját, ám ő csak arra emlékszik, hogy hazafelé menet útját állta egy fiatal lány.
Ő maga sem tudja, hogy valóban egy bosszúszomjas szellem áldozata lett-e, vagy csak a képzelete játszik vele. Megszökik a börtönből, hogy kiderítse az igazságot, és szörnyű dologra jön rá férjével kapcsolatban.
Az alaphelyzetből (egy pszichiáternek kétségei támadnak saját épelméjűségével kapcsolatban) akár izgalmas történet is kikerekedhetett volna, de hát nem kerekedett. A jelenetek nyolcvan százalékában Halle Berry testhez tapadó trikóban rohangál az elmegyógyintézet elhagyatott folyosóin, ahol állandóan villognak a neonok.
A hirtelen zajok, kiáltások is a félelemérzetet hivatottak erősíteni, kevés sikerrel.
(A kassai moziban, ahol ültem, a közönség egy része láthatóan unta a filmet, pusmogtak, nevetgéltek, sőt valaki kétszer is hoszszasan beszélt a mobilján.)
Kassovitz olyan bődületes kliséket használ, mintha nem is ő rendezte volna annak idején a Gyűlöletet. Odakint állandóan zuhog az eső, a lepecsételt ház minden szobájában égnek a díszlámpák, a főszereplő sminkje és frizurája akkor is tökéletes, amikor zuhogó esőből lép be a következő jelenetbe.
Olyan apróságokról nem is beszélve, hogy egy amerikai börtönőr nem kockáztatja az állását elítéltek kicsempészésével, még ha maga Halle Berry is az elítélt. Számomra a legnagyobb rejtély az, vajon hogyan kaphatott ez a nő Oscar-díjat, illetve ha már megkapta, miért vállalta el egy komolyabb színészi kvalitásokat igénylő film főszerepét. Mert az, hogy kigúvadt szemekkel néz és hisztérikusan retteg, még nem elég a meggyőző karakterformáláshoz. Én például végig nem tudtam elhinni neki, hogy valóban pszichiáter. A jobb képességű színészek mellékfigurákat formálnak meg, háttérbe szorultak, pedig ez azért nem egy egyszereplős film, fontos feladatai lettek volna a szkeptikus kollégát játszó Robert Downey Jr.-nak, a férjet játszó, egyébként kitűnő Charles S. Duttonnak és főleg Penelope Cruznak a bomlott elméjűnek hitt, valójában csak eszközként használt Chloe bőrében.
Csak remélni tudom, hogy a Gothika volt az első és utolsó filmes félrelépés Mathieu Kassovitz életében. Hogy nem szállta meg őt a hollywoodi sátán. Mert akkor jaj nekünk!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.