Gasparo Angiolini és Christoph Willibald Gluck Don Juanja új köntösben

A Caligula és a Raszputyin után ismét egy emblematikus figurát megelevenítő balettet tűz műsorára a Szlovák Nemzeti Színház. Hasonlóan, mint az előző kettő, a Don Juan is eredeti zenével és koreográfiával készül, így április 21-én, a bemutató napján világpremier tanúja lesz a pozsonyi közönség.

A Caligula és a Raszputyin után ismét egy emblematikus figurát megelevenítő balettet tűz műsorára a Szlovák Nemzeti Színház. Hasonlóan, mint az előző kettő, a Don Juan is eredeti zenével és koreográfiával készül, így április 21-én, a bemutató napján világpremier tanúja lesz a pozsonyi közönség.

Vannak, akik kétségbe vonják, hogy valóban ősbemutató lesz-e a Nikita Slovák librettójára és Mirko Krajčí zenéjére készült kétfelvonásos, amelynek Igor Holováč a koreográfusa, ugyanis a Don Juan mint balett már kerek 245 éve létezik, korábban keletkezett, mint a téma operaváltozata, Mozart Don Giovannija. Koreográfiáját Gasparo Angiolini készítette, zenéjét pedig nem kisebb mester, mint Christoph Willibald Gluck. Bemutatója 1761. október 17-én zajlott a bécsi Kärtnertor-Theater színpadán, zajos sikerrel. A lelkes nézők főleg az újszerűt és szokatlant honorálták tapsukkal, de némelyikük talán azt is sejtette, hogy a század legjelentősebb tánckompozíciójának tapsol, a cselekményes balett, a ballet d’action prototípusának. Angiolini, akárcsak kortársa és riválisa, az ugyancsak Bécsben működő Noverre, az addig tisztán táncszerű balettet a drámai kifejezés eszközévé nemesítette. Noverre volt az, aki 1760-ban megjelentetett Lettres sur la danse et les ballets című művében lefektette a ballet d’action elméleti alapjait, így hajlamos volt Angiolinit saját tevékenyebb epigonjának tekinteni. Ki is tört köztük a rivalizálás az elsőség miatt, mindkettő magának követelte a „ballet d’ action” megteremtésének érdemét. Ma már tudjuk, hogy az új műfaj a 18. század második felében úgyszólván a levegőben volt, Angiolini mestere, Franz von Hilverding, a francia Louis de Cahusac, Sallé, a híres táncosnő és mások törekvései mind ebbe az irányba hatottak.

A Don Juan, Angiolini és Gluck mesterműve a balettirodalom legrégibb darabja, ennek ellenére a mai napig megőrizte népszerűségét, és gyakran tűnik fel a színházak műsorán. Nem kerülte el Pozsonyt sem, noha az új balettet ismertető matinén Emil Bartko, a Szlovák Nemzeti Színház balettegyüttesének igazgatója azt állította, hogy soha nem került színre Szlovákiában. Ha Szlovákiában nem is, az egykori koronázó városban igen, és kár ezekről a hagyományokról nem venni tudomást: nem egész két évtizeddel a bécsi bemutatót követően, 1780-ban Johann Schmalögger – valószínűleg saját koreográfiájával – bemutatta Pozsonyban, a városi színházban. Megemlíthető még egy pozsonyi vonatkozás: 1925-ben Pozsony híres szülötte, Lábán Rudolf készített hozzá koreográfiát Németországban.

A fiatal szlovák szerzők Don Juanja érdekesnek ígérkezik, legalábbis a matinén elhangzottakból ítélve. Mirko Krajčí zenéje többször idézi Gluck zseniális muzsikáját: mint a zeneszerző elmondta, tudatosan belőle indult ki, de a végeredmény mégis egy eredeti Krajčí-mű. A librettó érdekessége, hogy Don Juan gyermekkorával indítja a cselekményt: egy brutális, zsarnoki apa és egy szenvedő, magányos anya között nő fel a leendő szívtipró, akinek meghatározó, traumatizáló élménye a ius primae noctis jogával élő, a szép fiatal cselédet nászéjszakáján megerőszakoló apa látványa. Hogy kell-e enynyi pszichologizálás, elbírja-e a balett, az majd a premieren dől el.

Kitűnő ötlet volt bevezetni a bemutatandó operákhoz és balettekhez kedvet csináló matinékat. A közönség megszokta, és egyre nagyobb számban látogatja ezeket a vasárnap délelőtti ismertető előadásokat, amelyeken szót kap a produkcióban közreműködő dramaturg, rendező és látványtervező éppúgy, mint a szólisták. Az utóbbiak nemcsak a vetítővásznon jelennek meg, hanem élőben is. Mivel egyre több külföldi látogatja ezeket a matinékat, jó lenne, ha kevesebb lenne a szöveg, és több részlet kerülne bemutatásra magából az ismertetett műből. A legtöbb esetben – főleg az operáknál – eddig így volt, de most, a Don Juan matinéján, amely ugyancsak hevenyészettre sikeredett (még a felolvasott szövegek is tele voltak bakikkal), alig láttunk valamit a balettból. Reméljük, hogy nem ebbe az irányba mozdul el ez a rendezvény. Igazán kár lenne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?