A Fejezetek Pozsony történetéből magyar és szlovák szemmel című, várostörténeti tanulmányokat közreadó kötet a Kalligram Kiadó műhelyében tavaly ősszel jelent meg Czoch Gábor (Teleki László Intézet) szerkesztésében. A könyvet Mayer Judit műfordító, szerkesztő ismertette csütörtökön a Pozsonyi Casinóban.
Fejezetek Pozsony történetéből
Mayer Judit személyében avatott méltatóra talált a kötet, hiszen a neves műfordító egyebek mellett arról is híres, hogy szeretett szülővárosa történelmének jó ismerője. Amint arra felhívta a közönség figyelmét: „már a cím is elárulja, hogy nem a városunk teljes története a kötet témája, hanem egyes részletkérdéseket tárgyaló tanulmányokat foglal magába”. Emellett több olyan tanulmány is helyet kapott a kötetben, amelyek nem konkrétan Pozsony történelmének valamely korszakával, hanem olyan elméleti kérdésekkel foglalkozik, mint például az európai várostörténet-írás főbb irányzatai, az újkori városok kutatásának problémái stb. Gyáni Gábor Új utak a magyarországi várostörténet-írásban című tanulmányából egyebek mellett az is kiderül, hogy „van a várostörténetben is ún. posztmodern kihívás”.
Mayer Judit a tanulmányok kapcsán kiemelte, hogy „az írások igyekeznek objektívek lenni”, és pressburger polgárként bizonyára ő maga is osztja azt a nézetet, amelynek a Pozsony historiográfiája című tanulmányban ad hangot annak szerzője, Elena Mannová: „Ha már a Fő téri legendás Roland vitéz is megfordult szilveszterkor a tengelye körül, akkor talán mi is megérjük egy modern, a közép-európai várostörténet-írás kontextusába illeszkedő, összefoglaló Pozsony-Pressburg-Bratislava-történet megszületését”. Amely méltó utódja lesz Ortvay Tivadar művének, tette hozzá Mayer Judit. Szavai szerint egy ilyen modern monográfia idén különösen aktuális lenne, hiszen két jubileumot is ünnepel Pozsony: 715 éve, 1291-ben kapta meg a városi kiváltságlevelet, és 470 évvel ezelőtt lett Magyarország fővárosa. Érdekes tanulmányok olvashatók a Városigazgatás és a társadalom a közép- és kora újkorban című témakörben is. Tózsa Rigó Attila például a városi elit családszerkezetét vizsgálja az 1528– 1557 közötti pozsonyi végrendeletek alapján. Frederik Federmayer pedig Leopold Peck (1550– 1625) kincstárnok és családja történetével foglalkozik a kor összefüggéseiben. Tomáš Tandlich a pozsonyi zsidók helyzetét elemzi a II. Lajos uralkodása alatti időkben, írott források alapján. Ebben a témakörben kapott helyet Fukári Valéria kitűnő tanulmánya is: Mossótzy Institoris Mihály levelezése.
A kötet harmadik fejezete (témaköre) a Reformkor és nemzeti ébredés címet viseli. Mayer Judit Pozsony történetének egyik szomorú fejezeteként jellemezte azokat az eseményeket, amelyekről Miskolczy Ambrus „... és a föld megnyílt alattunk” című, Zsidókravál Pozsonyban 1848. április 23-24-én alcímű munkája szól. „A rendkívül érdekes tanulmány az 1848-as forradalmi év olyan eseményeit tárgyalja, amelyekről keveset tudunk, mert a történetírás valahogy nem szeret velük foglalkozni. A Pozsonyban 1848 áprilisában történt zsidóellenes kilengéseket kraválnak nevezték – ez a szó zendülést, zenebonát, tüntetést és hasonlókat jelent, tehát nem pogrom, mert az már tudatos gyilkolás.” A tanulmány margójára megjegyezte azt is: „Eddig azt hittük, Pozsony toleráns város volt, és kiderül, hogy nem mindig...”
Filep Tamás Gusztáv Kormánypárton vagy ellenzékben? (A pozsonyi magyar polgár és az 1925-ös választások) című tanulmányát, amely már egy következő témakörbe, a Politika és etnicitás a 20. században címűbe tartozik, Mayer Judit a könyv legérdekesebb fejezetei egyikének nevezte. „Egy rendkívül bonyolult időszakkal, a Csehszlovák Köztársaság első éveiben kialakult helyzettel foglalkozik.” Vadkerty Katalin Németek és magyarok Pozsonyban 1945–1948 között című munkája nem szorult hoszszabb ismertetésre az est hallgatósága előtt, mivel ezt az időszakot sokan a saját bőrükön tapasztalták, élték meg.
Mayer Judit kiemelte: a nagyon szép kiállítású könyv rendkívül értékes úttörő munka. A jövendő olvasóknak pedig azt ajánlja, ne „szakmányba olvassák”, vagy regényként, hanem aszerint, hogy melyik téma érdekli, fogja meg őket. A Fejezetek Pozsony történetéből magyar és szlovák szemmel című várostörténeti mű ugyanis olyan könyv, amelyet nyugodt szívvel akár a végén is kezdhetünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.