Esztergályos Cecília, a friss Kossuth-díjas színésznő jelenleg 13 darabban játszik. A felvétel a Maude és Harold című előadáson készült (Fotók: Körúti Színház, jegy.hu)
Esztergályos Cecília: Élvezem az életet
„Imádom, ha játszhatok” – mondja Esztergályos Cecília, aki számára a színészet nem munka, hanem játék. Jelenleg is 13 darabban szerepel. A művész március 15-én vette át a Kossuth-díjat.
Esztergályos Cecília utánozhatatlanul energikus stílusával, kifinomult mozgáskultúrájával minden szerepét egyedivé varázsoló, nagy népszerűségnek örvendő alakításai, színpadon, filmvásznon és a televízió képernyőjén egyaránt sikeres pályafutása elismeréseként nyerte el a díjat.
„Számomra ez a csúcs. Nagyon-nagyon boldog vagyok” – mondta, hozzátéve: úgy érzi, hogy ez annak a megbecsülésnek a dokumentuma, amely sokfelé éri az életben. Mint fogalmazott, a díj elnyerése olyan, mint egy óriási szerelem, amely hosszú évek után beteljesül.
Hatvan éve van a színpadon, balerinaként kezdte pályáját, ám úgy hozta a sors, hogy elkezdett forgatni, és rájött, hogy többféleképpen tudja kifejezni magát, ha meg is szólalhat, ezért elvégezte a színművészeti főiskolát is.
Táncművészként 1961-ben, színművészként 1968-ban kapott diplomát. Klasszikus balett szakon végzett, de a Pécsi Balett szólótáncosaként, alapító tagjaként a modern balett műfajában kezdte pályáját. Ezután fedezte fel a film, ám tánctudását színészként a mai napig tudja kamatoztatni.
Felidézve pályája kezdetét, balett-táncosként az 1960-as operaházi koncertjükre emlékezett szívesen, színészi karrierje indulásaként pedig az 1961-es Te című alkotást és Szabó Istvánt említette, aki elindította filmes pályafutását. Ezt követően a kor más ismert rendezőivel is forgatott. Ebben az időszakban készítette a Tücsök, A pénzcsináló és Az aranyfej című filmeket.
A színművészeti főiskola elvégzése után Kazimir Károly talált rá, akinek sokat köszönhet. „Gyeplőt adott a kezembe, és azt mondta, rohanjon! Olyan biztatást adott, amit sokszor nem kaptam meg, mert nem értettek hozzám a főiskolán. Ő viszont értette a nyelvemet, és látta bennem, azt, aki vagyok” – fogalmazott a Thália Színházban töltött 17 éves időszakról.
Szívesen emlékezett Szörény Rezső 1981-es Boldog születésnapot, Marilyn! című filmjére is, amellyel San Remóban elnyerte a legjobb női alakítás díját. Szintén díjjal jutalmazták Zsombolyai János Vámmentes házasság című filmjében játszott szerepéért. Kiemelte Gothár Péter Ajándék ez a nap című 1979-es alkotását is, amelyben egészen más oldaláról mutatkozhatott meg.
Mint mondta, a Thália Színházban töltött évek után 1984-től – egy veszprémi kitérővel – a Nemzeti Színház tagja volt, ahová Vámos László és Sík Ferenc szerződtette, emellett Kerényi Imre rendezéseiben is játszott.
Felidézte, azt az időszakot, amikor a Família Kft. című televíziós sorozatban forgatott. „Imádtam. Nyolc és fél évig szerves része volt az életemnek. A Nemzeti Színházat hagytam ott a sorozatért” – emlékezett az 1990-es évek elején indult, Gát György és Szurdi Miklós nevéhez fűződő Família Kft.-re, amelyre nagyon büszke. Amikor befejeződött a sorozat, öt évig szabadúszóként dolgozott, számos színházi és filmes feladatot vállalt, és ebben az időben próbálta ki a kerámiázást és a festést. A mai napig, ha ideje engedi, boldogsággal tölti el, ha alkothat valamit, munkái számos kiállításon szerepeltek. „Élvezem az életet. Boldog vagyok, hogy élhetek így, ahogy élek” – mondta.
„Imádok forgatni. Imádom, ha játszhatok, gép előtt, közönség előtt, akárhol. Nagy örömet jelent számomra, nem munka, hanem játék” – fogalmazott, hozzátéve, hogy színjátékról, vagyis fontos, hogy játékról van szó. Ezért imádta nagy elődjeit, Kiss Manyit, Dajka Margitot, Psota Irént, Törőcsik Marit, akik lubickoltak a színpadon, és boldogsággal töltötte el őket a színpad.
Mint mondta, a színészi pályán a legfontosabb az alázat, a kitartás, a hit és a szeretet, nemcsak a szakma, hanem a partnerek iránt, hiszen mindig nagyobb sikere van a darabnak, ha egymás kezét fogva, egymásnak adva a labdát játszanak a színészek.
„Egyedül nem megy. A színház társasjáték” – fogalmazott, hozzátéve, hogy jó szerepet, jó rendezővel, jó helyen mindig szívesen játszik.
Szabadúszóként eltöltött évei után, 2005-ben Léner Péter rendező szerződtette a József Attila Színház társulatához, amelynek hat évig volt tagja.
Három éve hívta Dörner György az Új Színházba, ahol szintén remek darabokban játszik. „Móricz Zsigmonddal kezdtem 50 évvel ezelőtt, abban a színházban, ahol most vagyok, a Paulay Ede utcában. Móricz Csibéjével indult a pályám 1968-ban, 2018-ban pedig a Sári bíróban játszom” – mondta a színésznő, aki új színházbeli fellépései mellett több helyen vendégszerepel.
Kedves partnerei között Koncz Gábort és Jászai Lászlót, valamint Bodrogi Gyulát említette, akivel a Mici néni két élete című darabban játszik. A szintén friss Kossuth-díjas Tordai Terivel és Bordán Irénnel jelenleg próbálják és április 6-án mutatják be az Új Színházban a Zserbótangó című előadást.
Jelenleg 13 darabban, hat helyen játszik, közülük a Körúti Színház Maude és Harold című előadását emelte ki és kitért arra is, mekkora öröm volt számára, amikor januárban a Galambos Zoltán vezette színház meglepetésünnepséget rendezett 75. születésnapján. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.