Jellegzetes, kun ősökre utaló arcvonása, mindig optimista tekintete, sugárzó mosolya, jóságos hangja, jó kedélyű mesélőkéje gyerekekben, felnőttekben egyaránt benne él. Csukás István igazi nagy, bölcs mesélő.
Életszeretettel és humorral teli életmű
Ő volt a családi hagyományt megtörő fiú, az alma, aki messze esett a fájától: minden felmenője kétkezi munkás volt (apjának kovácsműhelye volt, majd később építkezéseken dolgozott). Ő törte meg a sort, aki előbb hegedűművész szeretett volna lenni, majd mégis inkább a bölcsészkart választotta. Egyetemistaként jelentek meg első versei. Első kötetében, amely 1962-ben jelent meg Elmondani adj erőt! címmel, olyan lírát teremtett, amely az otthonról való elszakadás és az új helyzettel való megismerkedés érzéseivel van tele.
1968-ban került a Magyar Televízióba, ahol egy kiváló „párfogóra” talált, Kormos Istvánra. Biztatására fordult a gyermek- és ifjúsági irodalom felé, s e területen utánozhatatlant és maradandót alkotott. Hihetetlen életszeretet és magával ragadó humor árad minden munkájából.
A hetvenes években felnövekvő nemzedék számára kitörölhetetlen emlék marad a Mirr Murr, a kandúr, amely az ő könyve alapján került képernyőre bábfigura formájában. Játékfilmre is adaptált ifjúsági műveinek legtöbb hőse – s az őket megjelenítő karakterszínészek – valamennyien legendás alakként élnek a mai napig. Mint például a felhőtlen szórakozást nyújtó Keménykalap és krumpliorr című ifjúsági vígjátékból Lópici Gáspár, akit Szilágyi István vagy Bagaméri (aki a fagylaltját maga méri), akit Alfonzó tett felejthetetlenné. A Keménykalap nem csak magyar közönség előtt aratott nagy sikert, a hollywoodi X. Televíziós Fesztiválon elnyerte a nagydíjat, valamint Az év legjobb gyermekfilmje címet is.
A báb- és a játékfilmek után mesehőseivel a rajzfilmek világát is meghódította, a tőle megszokott szellemességet sugárzó A nagy ho-ho-ho-horgász vagy a Pom Pom meséi című sorozatokkal, amelyeket Dargay Attilával készítettek.
A későbbi nemzedék számára is tudott legendás bábhőst teremteni: Süsüt, a sárkányt, amelyhez egy kitűnő hang társult, Bodrogi Gyuláé.
Több rangos díjjal ismerték el eddigi munkásságát. Egyebek között kapott Andersen- és József Attila-díjat, valamint „magas színvonalú költészetéért, közvetlen szavú, ember- és természetszeretetre nevelő műveiért és a kortárs gyermekirodalom megújításáért” Kossuth-díjat. (tébé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.