Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál

Szepsi/Buzita. Csütörtöktől szombatig Szepsi és Buzita lesz a hazai magyar színházkedvelők központja. Az amatőr színjátszók ugyanis mindenképp ebbe a csoportba tartoznak, és amit évről évre létre hoznak a színpadon, azzal évről évre elégedettebb a zsűri.

Szepsi/Buzita. Csütörtöktől szombatig Szepsi és Buzita lesz a hazai magyar színházkedvelők központja. Az amatőr színjátszók ugyanis mindenképp ebbe a csoportba tartoznak, és amit évről évre létre hoznak a színpadon, azzal évről évre elégedettebb a zsűri. A falusi színjátszók országos fesztiválja a rendszerváltás utáni hazai magyar rendezvényszervezés talán leglátványosabb sikertörténete. A zökkenőmentes szervezés, a családias légkör és az önkormányzatok lelkes hozzáállása a visszatérő vendégek emelkedő számában mutatkozik meg, a helyi Csemadok aktivistái pedig a szervezet országos renoméján is jócskán javítottak.

Az ötödik évfolyamába lépő rendezvény nevet is kapott, mostantól Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválnak hívják. Boda Ferenc járási Csemadok-titkártól megtudtuk, hogy Egressyre nemcsak munkássága miatt esett a választás, hanem azért is, mert a Szózat zenéjének szerzője egy ideig Szepsiben tanított.

A szervezők idén is igyekeztek megteremteni a lehető legjobb körülményeket, számos támogatót és társrendezőt sikerült megnyerniük a nemes ügynek. Boda Ferenc szívesebben nevezi találkozónak a fesztivált, mint versenynek, mivel a résztvevők szerinte egymásra ugyanolyan kíváncsiak, mint a zsűri véleményére. De persze idén is számos kategóriában hirdetnek győzteseket, és a szervezők azt ígérik, senki sem távozik üres kézzel. Mivel a hosszú és tartalmas, gyakran éjszakába nyúló értékeléseknek tavaly monológ jellegük volt, vitára alig maradt idő, újításként idén „ellenzsűri” is dolgozik a fesztiválon Kiss Péntek József vezetésével. A „korreferátumok” során reagálni lehet a bírálatokra, tompítani lehet a bírálóbizottság megállapításainak kritikai élét. Összesen 250 főt várnak a fesztiválra, a versenyben tizenhárom csoport vesz részt, vendégként pedig fellép az őrsújfalui És? Színpad, a Jókai Napok nagydíjas csoportja, a füleki Apropó Kisszínpad, a Jókai Napok nívódíjasai, valamint a selmecbányai művészeti alapiskola diákjai. A Yemelo csoport nagy sikert aratott az idei Hviezdoslavov Kubín versenyen, az ő jóvoltukból először hangzik fel szlovák szó a szepsi fesztiválon, a szervezők pedig a helyi szlovák nyelvű oktatási intézmények tanulóit is igyekeznek becsábítani a művelődési házba. Boda Ferenc lapunknak elmondta, hogy bár elsősorban falusi műkedvelőket várnak, évről évre felbukkan néhány városi csoport is, a királyhelmeciek például a kezdetektől résztvevői a versenynek. A találkozó novemberi időpontja szerinte azoknak is kedvez, akik a Jókai Napokra nem készülnek el az előadásukkal, de akadnak, akik mindkét seregszemlén részt vesznek, sőt a kész produkcióval nem rendelkező csoportok rendezői is kaptak meghívót, szívesen látják őket nézőkként.

A vígjátékok és a fajsúlyosabb darabok mellett mára megerősödött a népi vonal is, olyannyira, hogy ez a műfaj külön kategóriát képez.

Komáromtól Királyhelmecig az ország tizenkét járása képviselteti magát, és a szervezők az ingyenes elszállásolás mellett az útiköltség nagy részét is térítik. A legtöbb támogatás a kulturális minisztérium kisebbségi főosztályától érkezett, de sokat segített a magyar Nemzeti Kulturális Alapprogram és az Ilylyés Közalapítvány is.

A fesztivál a hagyományokhoz híven ismét két helyszínen zajlik, szombaton átköltözik Buzitára. Ennek elsősorban műszaki okai vannak, az alig ezer lakosú községben ugyanis sokkal nagyobb színpad áll rendelkezésre, mint Szepsiben, így a „grandiózus” produkciók, mint például a bátorkesziek Popfesztiválja vagy az ipolynyékiek operettes népszínműve sem szorulnak ki a fesztiválról.

A résztvevők között vannak, akik visszatérő vendégei a fesztiválnak, mint a csécsiek, a bátorkesziek, a bódvavendégiek, a nánaiak, de lesznek olyanok is, akik először neveztek be országos fesztiválra. A műfaji skála is igen változatos, a kabarétól az esztrádműsoron, népszínművön és musicalen át egészen a népi dramatikus játékokig terjed. Az utóbbi műfajban akadt a legtöbb jelentkező, megelevenedik a farsang, a szentcsalád-járás s a hosszú, téli esték is. A zsűriben jeles szakemberek foglalnak helyet, mint Szvorák Zsuzsa rendező, Havasi Péter publicista, Lakatos Krisztina színikritikus és Bodonyi András népzenekutató. A fesztivál idei védnöke Bálint-Pataki József, a HTMH elnöke, aki maga is részt vesz a rendezvény megnyitóján. Az idén is megjelenik a fesztivál lapja, a Lakoma, amelyet Bárány János és Mede Zsófia szerkeszt. (giv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?