Dögölj meg, drágám! - szlovákiai magyar ősbemutató Pozsonyban

Pozsony |

<p>Soóky László Dögölj meg, drágám! című abszurd színjátékának szombaton 19 órakor lesz az ősbemutatója a pozsonyi Ticho a spol. Stúdiószínházban. Két éven belül ez a harmadik Soóky-darab, amely eljut a színpadig.</p>

A nagy (cseh)szlovákiai magyar csönd, amely Benkő Géza tolmácsolásában már túl van a huszonötödik előadáson, valamint az Egy disznótor pontos leírása, amelyet Lajos András idén májusban keltett életre mesélőszínházként, egy út két állomásának tekinthető – közös bennük, hogy mindkettő a szlovákiai magyar létélményről, kollektív történelmi tapasztalatainkról mesél a kisember nézőpontjából, (f)elemelő humorral. A Dögölj meg, drágám! most nem ezt a sort folytatja, bár aki odafigyel, találhat analógiákat közösségünk állapota és a tragikomédia két hősének stratégiája között.

Egy férfi és egy nő találkozik egy panelház két szomszédos erkélyén. Lassan sejlik fel, hogy nem két vadidegen elegyedik szóba egymással, Árpádnak és Máriának közös múltja van. Az egykori házaspár megpróbál újra kapcsolatba kerülni egymással, de a megbocsátás, a múlt traumáinak feldolgozása félrecsúszik, az évtizedekig elfojtott keserűség felszínre tör, és abszurd módon elpusztítja az egymáshoz utat keresőket.

„Soóky abszurd tragédiája nemcsak társadalmunk elmagányosodott embereiről beszél megindító emberi hangon, hanem arról a jelenségről is, ahogy kisebbségi társadalmunk öntudatlanul izolálódik, bezárkózik, nem tud szembenézni a múlt traumáival, nem tudja kimondani és feldolgozni a bűnöket, a tévedéseit, s ezért a lassú önpusztítás útját választja a jövő keresése és építése helyett” – vallják az előadás alkotói.

A produkció a szarvasi Cervinus Teátrum és a Dialóg nonprofit szervezet együttműködésében jött létre, magyarországi és hazai művészek közreműködésével. A Dögölj meg, drágám! rendezője Varga Viktor, aki a pozsonyi Színház és Filmművészeti Egyetemen szerzett diplomát, az utóbbi években pedig a Cervinus Teátrum főrendezőjeként tevékenykedik. Dósa Zsuzsát sem kell bemutatni a szlovákiai magyar színházbarátoknak: a várgedei származású művésznő a kassai Tháliában és a Komáromi Jókai Színházban kezdte a pályáját, 1994-ben települt át Magyarországra; egyebek mellett Győrben és a budapesti Játékszínben játszott, továbbá rendszeresen szerepel a szarvasi színház szlovák és magyar nyelvű előadásaiban. Partnere most Nádházy Péter, aki a Győri Nemzeti Színház produkcióiból lehet ismerős. A darab díszlet- és jelmeztervezője Nagy Szilvia, dramaturgja Varga Emese. „A játéktér, a történet egy fal köré épül. A fal, ami elválaszt, amin ajtót, ablakot, rést kéne vágni. De valójában nincs fal, ahogy a legtöbb esetben a falak, akadályok, határok – amelyekkel behatároljuk, lezárjuk, definiáljuk életterünket, személyiségünket, életünket – a valóságban nem léteznek. Csak a tudatunkban, a szívünkben. Mégis ezt a legnehezebb átlépni, kilépni abból a cellából, amit magunknak építettünk. Mert valójában félünk a szabadságtól. Rettegünk, s nem tudunk mit kezdeni vele. Komfortosabb a harag és az ítélkezés. De talán a játszma végén kiderülhet, hogy újra kéne kezdenünk, mert igazából mindig is szerettük egymást. Végzetes eszmélés” – mondja az előadásról a dramaturg. (as)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?