<p>Hetvenöt éve, 1936. január 18-án hunyt el Rudyard Kipling angol író, költő. A dzsungel könyve című műve a gyermekirodalom klasszikus darabja, a világ szinte valamennyi nyelvére lefordították, sok film is készült belőle.</p>
Az angolul írók közül elsőként lett Nobel-díjas
Az angol nyelvű írók közül elsőként kapott Nobel-díjat 1907-ben. Gyakran egzotikus helyszíneken játszódó, változatos témájú, erőteljes stílusú művei hamar népszerűvé tették. A dzsungel könyve, majd az Új dzsungelkönyv 1895-ben hozták meg Kipling számára a világhírt. Népszerűségüket növelték a különböző feldolgozások is, így az 1942-es, Korda Zoltán rendezte mozifilm és a Walt Disney-féle rajzfilmváltozat is. Magyarországon évek óta telt házzal játsszák a műből készült musicalt Dés László zenéjével és Geszti Péter, illetve Békés Pál szellemes szövegeivel. A 20. század elején egyre több időt tölt Afrikában, ahol felerősödik militarista meggyőződése, a fehér angolszász faj felsőbbrendűségének hite, amely uralkodik az elmaradottabb népeken, őrzi a civilizált világ rendjét, miközben vaskézzel birodalmat épít és kormányoz. Az effajta gondolkodásmódot tükröző művei miatt Kipling rendkívüli népszerű volt a századforduló és az 1910-es évek Angliájában, s elismertségét fokozta a Nobel-díj is. 1910-es verseskötetében jelent meg a Ha... című költeménye, amely a BBC egy 1995-ös közvélemény-kutatása szerint minden idők legkedveltebb angol verse.
Az I. világháború idején népszerűsége csökkenni kezdett, és ő maga is egyre inkább visszavonult. Az 1918-at követő időszakban visszatért az újságíráshoz, úti élményeiből számos cikket jelentetett meg, utolsó éveit szinte teljes visszavonultságban élte. Még életében, 1927-ben megalakult a Kipling Társaság, amely munkásságának feldolgozását, megismertetését tűzte ki céljául, s a mai napig is kiadja a The Kipling Society Journal című lapot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.