Nem jól kezdődik az év. Azaz nem jól indult a rangos európai filmfesztiválok sorozata. Fiaskóval kezdődött ugyanis az 55. Berlinale. Ahogy helyszíni tudósítók hírül adták, a nyitófilmet a közönség alig-alig tapsolta meg, mi több, füttyel fogadta. Ilyen is ritkán fordul elő. Remélhetőleg ez nem jelzi azt, hogy a filmgyártást illetően sikertelen évre kell számítanunk.
Ahol a Medvék nem alszanak
Ami a Berlinale programjából kiolvasható: idén kevesebb kasszasikernek ígérkező fényes hollywoodi opus jutott el Berlinbe. De ez a szemle, amely annak idején igencsak nagy teret adott a közép-kelet-európai filmesek alkotásainak, most inkább nyugat felé kacsingat. Négy francia alkotás is van a versenyben, több filmbe pedig koprodukciós partnerként invesztáltak a franciák. Maguk a németek három friss mozgóképüket is versenyeztetik – kíváncsian várjuk, ezek valamelyike rátesz-e a német film eddigi sikereire. Ugyanis tavaly is német film aratott Berlinben.
Mindenesetre magyar filmeket is láthat a Berlinale közönsége, s mint ahogy egy tegnapi MTI-hír is közölte: Koltai Lajos Sorstalanság című filmje az utolsó pillanatban bekerült a szemle versenyprogramjába, tehát húsz társával együtt versenybe szállhat a berlini „Medvék” valamelyikéért. Még egy magyar munka szerepel Berlinben: Pejó Róbert Dallas Pashamende című filmjét a Panoráma szekció programjába válogatták be. E filmben, Oana szerepében nyújtott hiteles, egyben szenvedélyes alakításáért a 36. Magyar Filmszemle zsűrije Gryllus Dorkának ítélte oda a legjobb női alakítás díját. A magyar színésznőnek bizonyára Berlinben is sikere lesz, ugyanis őt hívták meg arra a fórumra, amelyet A holnap sztárjai címen rendeznek a berlini szemlén, s amely azt szolgálja, hogy a tehetséges fiatal színészekre irányítsa a figyelmet.
Keletebbről is lesz „sztárrendező”, az orosz Alekszandr Szokurov, aki a „XX. századi zsarnokok” sorozatának újabb darabjával van versenyben – Hitler (Moloch – 1999) és Lenin (Taurus – 2001) után most Nap című filmjével Hirohito császárról mutat képet; feltehetően ezúttal is a jellegzetes szokurovi „festménymozival”.
Természetesen nemcsak fiatal színészek, hanem befutott sztárok is megjelennek Berlinben; kevesebben élőben, ám annál többen a vásznon. Mint például a „rossz fiú”, vagyis Will Smith. A meghívottak listáján továbbá olyan nevek szerepelnek, mint Keanu Reeves, Kevin Spacey, Catherine Deneuve és Gérard Depardieu (a nagy francia kettőst André Téchiné hozta össze legújabb filmjében).
S ha már Berlin, mi más is zárhatná a fesztivált, mint egy részben hazai vonatkozású film, a nagy sikerű Chicago rendezőjének, Bill Condonnak legújabb, amerikai és német koprodukcióban forgatott drámája, a Kinsey – mindenki másként csinálja, amelyet három kategóriában is jelöltek Aranyglóbuszra, ám mindháromban lecsúszott a díjról. A filmet minden bizonnyal nagy érdeklődés kíséri majd, és nem csak Berlinben, mivelhogy Alfred Kinsey híres amerikai szexológus életéről szól, akinek A férfiak szexuális viselkedése című könyvét (1948) nem kis botrány övezte. Kinseyt Liam Neeson kelti életre – őt igazán nem kell bemutatni, de emlékeztetőül, ő játszotta a Schindler listája címszerepét.
A héten a világ filmesei még Berlinre figyelnek. De az érdekeltek már gyűjtik az erejüket, és rágják a körmüket, hogy miként alakulnak majd a jövő hét végén a legnagyobb filmes gála, az Oscar-díjkiosztó eredményei.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.