Pozsony. A Francia Intézet, valamint a Színházi Intézet A vágy és a fájdalom hangja címmel holnap irodalmi estet rendez Marguerite Duras halálának tizedik évfordulója alkalmából.
Marguerite Duras francia írónő, filmrendező 1996. március 3-án hunyt el Párizsban.
A vágy és a fájdalom hangja
Marguerite Duras francia írónő, filmrendező 1996. március 3-án hunyt el Párizsban. 1943-ban publikálta első regényét A szemérmetlenek címmel. Ám első, igazán jelentős műve, a Gát a Csendes-óceánon című önéletrajzi ihletésű munkája csak évekkel a háború után, 1950-ben jelent meg. Ezt követően termékeny időszaka következett, ahogy méltatói írták, „az ötvenes évek közepén alakultak ki prózájának fő jellemzői, a gondosan szerkesztett, a köznapi nyelv beszédfordulatait használó dialógusok, a cselekmény minimálisra szorítása, az atmoszférateremtő képesség, a lírai, oldott, mégis szenvedélyes hangnem”.
Az ötvenes évek vége hozta meg számára a világhírnevet, ekkor jelent meg Szerelmem, Hirosima című műve, amelynek 1959-ben elkészült filmes változata is, az újhullámos Alain Resnais rendező irányításával – a filmet a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában Oscar-díjra jelölték.
Előbb „csupán” íróként közreműködött több sikeres filmben: egyebek között Jean Chapot 1966-ban forgatott, A tolvaj című első mozgóképében, Jean-Jacques Annaud csodálatosan fényképezett, egy kínai férfi és egy titokzatos, férfikalapot viselő lány szenvedélyes kapcsolatáról szóló, A szerető című opusában, valamint Tony Richardson A Gibraltár tengerésze című filmdrámájában.
Egy idő után aztán a rendező szerepét is átvette. Műhelyéből olyan mozgóképek kerültek ki, mint a Sárga nap, az Asszony a Gangeszről vagy az India Song, amelyet holnap 17 órától a pozsonyi Francia Intézet vendégei is megtekinthetnek a Marguerite Duras emlékét megidéző irodalmi esten. A vetítést követően Viera Strnisková és Vladimír Kobielsky előadásában hangzanak el részletek a tíz éve elhunyt írónő műveiből. (tb)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.