A Mercurius műhelyében

Tavasz végével immár hagyományosan évzárót tartanak a Mercurius Társadalomkutató Csoportban. Az összejövetel az aktuális és folyó ügyek megbeszélése, az előző költségvetési év lezárása mellett arra is jó alkalom, hogy a tagok számot vessenek a csoport addigi tevékenységével, és megvitassák az új feladatok, kihívások kérdéseit.

Az elmúlt évben a fő nehézséget Gyurgyík László titkári beszámolója szerint az okozta, hogy az eddigi, bevett pályázati rendszer a megszokottnál is lassabban, nehézkesebben működött. Hosszú időre elakadt az Illyés Közalapítvány támogatása, és a Szlovák Kulturális Minisztériumnál nyertes pályázatok támogatási összegeinek folyósítására is sokáig kellett várni. Javulás ezen a téren sajnos az idén sem várható. Sőt! Az általános állami költségvetési elvonások miatt arra lehet számítani, hogy ezektől a fórumoktól a már elnyert pályázati összegek sem érkeznek meg teljes egészében.

A másik gyenge pont a tavalyi évben a könyvkiadás volt. A Mercuriusban folyó kutatómunka eredményeit a csoport szokásosan évente egy-két könyv formájában jelentette meg a Kalligram Kiadó gondozásában. Tavaly először történt meg, hogy ez elmaradt, egyetlen könyv sem jelent meg a kiadónál a jellegzetes fehér borítójú Mercurius Könyvek sorozatban. A csoport úgy értékeli, hogy nem a Mercurius hibájából, hiszen tavaly óta két kézirat is a kiadóban várakozik a megjelenésre: Gyurgyík Lászlónak az asszimilációs folyamatokról írt munkája és Sándor Anna Zobor-vidéki nyelvi atlasza.

Hosszabb ideje folyik a Mercurius keretei között Lanstyák Istvánnak a nyelvi érintkezések alapkérdéseit elemző kutatása. Lanstyák István munkája egyik eredményének tekinthető az is, hogy a magyar nyelv úgynevezett határtalanításának (csúnyább szóval: detrianonizálásának) részeként immár a határon túl élő magyarság szókincse is bekerül a magyar nyelv készülő új nagy szótárába. Az egyes határon túli magyar nyelvterületek, így a szlovákiai magyarság szókincse is mintegy ötszáz-hatszáz szóval szerepel majd ebben a szótárban. Tovább folytatta kutatásait az elmúlt évben Vadkerty Katalin is a csehszlovák–magyar kiegyezés 1948 utáni történetének témakörében. Gyurgyík László kutatásai tavaly a demográfiai változások vizsgálatára, ezen belül is elsősorban a 2001-es népszámlálás adatainak elemzésére terjedtek ki. Kocsis Aranka a 19–20. századi születéskorlátozás kisalföldi vonatkozásait és jellemzőit vizsgálta, Popély Árpád a szlovákiai magyarság történeti kronológiájának, Sándor Anna a szlovákiai magyar nyelvjárások szöveggyűjteményének és bibliográfiájának összeállításán dolgozott. Vancsóné Kremmer Ildikó és Bergendy Mónika pedig a szlovákiai magyar iskolák kétnyelvűségének jellemzőit kutatta a Mercurius keretei között az elmúlt évben. Munkáik eredményei – minden könyvkiadási gond ellenére – feltehetően a közeljövőben a szélesebb érdeklődő közönség számára is hozzáférhetők lesznek könyv és egyéb publikációk formájában. A Mercurius őszre (októberre) Komáromba tervezett konferenciája ugyancsak nyitott kapukkal várja majd a Kárpát-medencében élő magyarság demográfiai sajátosságai, illetve társadalomszerkezetében az elmúlt évtizedben végbement változások iránt érdeklődőket.

A csoport működésének immár több mint egy évtizede alatt legfontosabb feladatának eddig – amint a fenti felsorolás is tükrözi – a demográfiai és a nyelvi folyamatok tanulmányozását és a szlovákiai magyarság történetének minél teljesebb feltárását s dokumentálását tekintette. Az eddigi eredmények, de az egyes tudományágak új kihívásai vagy akár mindennapjaink eseményei is a továbblépést sürgetik. Sem történeti távlatokban, sem a jelen szociológiai megközelítésében nincs képünk a szlovákiai magyarság társadalmának rétegzettségéről és így mobilitásáról sem. Egyetlen műhely vagy kutató sem foglalkozik a szegénységpolitika problémáival. Égető kérdése mindennapjainknak a gyerekszám csökkenése a családokban, aminek történeti távlatait nálunk eddig ugyancsak nem kutatta senki. Az iskolaügy számos jelenlegi gondja, a vidék és vidékfejlesztés kérdései szintén kevéssé érthetők meg, a bennük lefolyó változások kevésbé prognosztizálhatók a vidéki társadalom képének történeti megrajzolása nélkül. A Mercuriusban dolgozó kutatók a hazai tudományosság figyelmét – amint saját energiáinak javát is – a következőkben a napjaink nagyobb horderejű társadalmi kérdéseihez is kapcsolódó szakterületek kutatására kívánják irányítani. (ka)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?