Kávékrém likőr
15 gr világosbarna pörkölt és megdarált kávé, fél gr. vaníliaeszszencia, 3,5 deci 30 fokos alkohol, 40 deka cukor, 4,5 dl víz kell hozzá.
A MAGYAR HÁZIASSZONY LEXIKONA
15 gr világosbarna pörkölt és megdarált kávé, fél gr. vaníliaeszszencia, 3,5 deci 30 fokos alkohol, 40 deka cukor, 4,5 dl víz kell hozzá. A darált kávét 2 dl alkohollal és 1 dl forró vízzel leöntve, 8 napig igen meleg helyen vagy napon hagyjuk állni, hogy jó kivonatot adjon, azután adjuk hozzá a többi kelléket. Utána leszűrjük.
Kefe
Miről ismerhetjük meg a kefe minőségét? Milyen keféket válasszunk különböző célokra? Ruhakefének csak tiszta lószőrkefét vegyünk. Bútor- és hajkeféléshez sörtekefét. Minél rövidebbre van vágva, annál erősebb. Jó kefe az, amely nem csak ragasztva van. A fogkefét csak préselik. Sohase vegyünk fanyelűt! A konyhakefék rostból vagy gyökérből készülnek, figyeljünk arra, hogy anyaga egyfajta és ne kevert legyen. Kefeseprőt lószőrből, padlókefét sörtéből készítenek. A fehér sörte a legjobb.
Kefék tisztítása
Haj-, ruha- és bútorkefék minden piszkot magukba szednek, tehát nagyon hamar zsírosodnak, piszkolódnak. Az ilyenfajta kefét sohase tisztítsuk vízzel, mert az szétáztatja, tönkreteszi. Mielőtt bármiben is kimosnánk, sűrű fogú vasfésűvel fésüljük ki. A vasfésűt minden egyes húzás után áttöröljük. Azután a kefét egy darab papír fölé tartjuk, és kezünkkel ráveregetünk, de magát a kefét nem veregetjük a papírhoz. A kefék kimosása úgy történik, hogy lapos edénybe benzint töltünk, ebbe állítjuk a kefét, pár percig ázni hagyjuk benne, azután tiszta, nem bolyhosodó ruhával áttöröljük. Szokták még a kefét melegített lisztben és korpában is tisztítani, de ez nem olyan célravezető. Meglágyult kefét mártsunk timsóoldatba, ettől megkeményedik. Keféket mindig betakarva tegyünk el, és sohase fektessük a sörtés felére. A cipőkefét is meg kell tisztítani időnként. A közönséges drótozott keféket langyos, szódás vízben szappannal mossuk meg és felállítva gyorsan megszárítjuk. A finomabb cipőkeféket is úgy kell kezelni, mint a ruhakeféket. A fogkeféket minden egyes használat után alaposan öblítjük és felállítva vagy felakasztva szárítjuk.
Az Ünnep kiadása, Budapest, 1936
Kefélés
Minden túlzott kefélés árt a szövetnek. Rászáradt sarat és más piszkot előbb le kell kaparni, csak azután kefélni. Ha a ruha vagy kabát nagyon poros, előbb kívül-belül ki kell porolni, azután erős, kemény kefével keféljük, mert az hamarabb megtisztítja, míg a lágy kefe széjjeldörzsöli a szálakat, a port, piszkot pedig bedörzsöli a ruhába, ahelyett hogy eltávolítaná. Könnyű szövetruháknál többnyire elég, ha alaposan kirázzuk őket, legfeljebb a varrásoknál, a ruha szegélyénél kell átkefélni.
Bársonyt: a visszáján könnyedén kiporolunk, azután vászonronggyal vagy bársonykefével, szál ellenében keféljük ki.
Selyemfélét: műselyemholmit csak kirázunk, azután lágy selyemronggyal töröljük végig. Csak a szegést kell átkefélni, mert ott nagyon sok por gyűlik meg.
Férfiruhákat nagyon gondosan kell kefélni, mert varrásaikban rengeteg por gyűlik össze, ami erősen hozzájárul a szegés, felhajtáskopásához, különösen a nadrág alján. Éppen ezért belülről is ki kell kefélni. A zsebeket is kifordítani, mert a meggyűlt por nemcsak koptat, hanem nagyszerűen vonzza a molyokat és más kártékony férgeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.