Játékkártya tisztítása
Egy teáscsésze vízben feloldunk egy kávéskanálnyi kámforszeszt, és ebbe a folyadékba mártott rongygyal lemossuk a kártyákat, azután síkporral dörzsöljük át őket.
Jég
A jég könnyebben szétreped, ha kötőtűt szúrunk bele. Minél frissebb a jég, annál inkább.
Jég eltartása a háztartásban
Kis jégmennyiséget erős ruhába takarva összetörünk, azután porcelántányérra 1-2 literes közönséges cserepet állítunk, és arra fehér flanelldarabot kötünk úgy, hogy tölcsérszerűen belelógjon a cserépbe, de fenekét ne érje. Ebben a flanelltölcsérben egész nap eláll a jég.
Jégkészítés
Házi használatra kisebb menynyiségű jeget következőképpen készíthetünk: agyagedénybe fél kiló kénsavat, 1/4 liter vizet, 150 gr kénsavas szódát öntünk. Ebbe a keverékbe állítjuk a kisebb edényt, mely vízzel van tele. Betakarjuk és forgatjuk. Néhány perc alatt megfagy a víz a kisebb edényben, a keveréket pedig egymás után többször is felhasználhatjuk.
Jég-kölnivíz
Kedvelt szer fejfájás ellen. Úgy nyerjük, hogy 100 gr jó kölnivízhez 2 gr mentolt ö
Jégszekrény
Hetente legalább egyszer ki kell meleg vízzel mosni, és alaposan szellőztetni. Ősszel pedig, mikor a nyári folytonos használat véget ért, alaposan ki kell takarítani.
Jodoformszag eltávolítása kézről
Kezünket előbb szappannal, majd ecettel mossuk le. Szekrényekből terpentines víz tünteti el a szagot.
Jövedelembeosztás
A racionális háztartásvezetés megkívánja, hogy a háziasszony a rendelkezésére álló anyagiakat ne ösztönszerűen, hanem bizonyos tervszerűséggel ossza be. Ha e szerint a beosztás szerint látja el a családját, akkor biztosítva van a család békéje, nyugalma, ellenkező esetben pedig anyagi leromlás lehet a felületes anyagi gazdálkodás eredménye. A jövedelembeosztás családok szerint más és más. Egyik család kénytelen nagyobb lakást tartani, a másiknak aránylag szebben kell ruházkodnia, a harmadiknál – ahol talán egy gyengébb szervezetű családtag van, az élelmezésre kell többet tölteni. Minden helyzetnek megfelelő jövedelem-beosztást tehát nem is lehet megszabni, hanem a családi életviszonyainak tekintetbe vétele mellett lehet csak a helyes jövedelembeosztást elkészíteni. Általában az a megállapítás, hogy a jövedelemnek legfeljebb 20-25 százalékát szabad lakásra, 25-30 százalékát élelemre költeni. A fennmaradottakat egyéb szükséges kiadásokra kell beosztani. Az észszerű háztartásvezetésnek még a rendszeres – ha még oly egyszerű – háztartási könyvelésben kell megnyilvánulnia, mert csakis a naponta feljegyzett adatok adnak tiszta képet a család anyagi helyzetéről, és csupán a háztartási könyvvezetéssel tudjuk kiadásainkat ellenőrizni.
Az Ünnep kiadása, Budapest, 1936
Juhzsír
...melyet rendszeresen, mint a juhhús kellemetlen járulékát tekintünk, éppen úgy felhasználható, mint minden más zsiradék, ha olvasztott állapotban (pl. mint pecsenyezsír) néhány csepp ecetet vagy olivaolajat teszünk hozzá. Az ecetet és olajat előzőleg nagyon jól összekeverjük, és azután öntjük bele a forró juhzsírba, ha kisebb mennyiségű, villával, ha nagyobb mennyiségű habverővel dolgozzuk bele.
Az Ünnep kiadása, Budapest, 1936
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.